Arcibiskup Visvaldas Kulbokas, apoštolský nuncius na Ukrajině, od začátku války neopustil Kyjev. “Mým přáním je, abychom my všichni, kdo věříme v Boha, společně odsoudili tuto válku i jakýkoli jiný druh agrese, protože jedině tak se před lidstvem otevře světlá budoucnost,” říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas.
Je zřejmé, kdo rozpoutal tuto válku. Když tedy papež apeluje na politiky, aby se pozastavili nad tím, co by mohli obětovat ve prospěch člověka, od jakých vojenských cílů upustit, obrací se zejména na ruskou stranu, říká vatikánský diplomat. Zdůrazňuje, že na Ukrajině jsou všechny církve a náboženské organizace jednotné v solidaritě a odsouzení této agrese. Uvědomuji si, že je tu pošlapáváno nejen mezinárodní právo, ale také základní zásady lidského soužití, které říkají, že člověk sám má rozhodovat o svém vlastnictví, o své vlasti - řekl Lindě Bordoni z anglické redakce Vatican News.
„Vidíme, že na mnoha místech Ukrajiny je více civilních obětí než vojenských. A to je nepřijatelné - každá válka je nepřijatelná, ať si vezmeme Jugoslávii, Sýrii, Afganistán, Libyi nebo nyní Ukrajinu. Další věc, která je nepřijatelná, když poslouchám masmédia v Rusku, na Ukrajině nebo v některých evropských zemích i jinde na světě, všímám si, že zášť vůči druhým neklesá, ale stále roste. Je to jeden z důsledků války. Vstupujeme do vskutku ďábelské situace, v níž válka probouzí stále více nenávisti. Proto papež František zdůrazňuje, že bychom se měli zabývat lidským růstem svého života, zaměřit pohled k Bohu a dovolit, aby Kristus mohl vítězit v našem životě. Kristus nikdy nepřináší válku. Papež ukazuje k Velikonocům a vybízí ke složení zbraní, k tomu aby politici byli schopni obětovat něco pro dobro lidi. V této situaci všichni dobře víme, kdo začal s touto válkou. Je zřejmé, že ačkoliv válka probíhá na Ukrajině, není to Ukrajina, která s ní začala. Když tedy aplikujeme tato slova Svatého otce, znamená to, že zejména ruská strana, která zahájila tuto strašlivou válku, by měla zvážit, jaký druh oběti by mohl přicházet v úvahu. Protože jestliže již válka sama o sobě je nepřípustná, rovněž z křesťanského hlediska bychom měli stavět lidské životy a lidská práva nade vše, nad politické a vojenské perspektivy. Proto papež František vybízí k dalšímu vyjednávání a k větší reflexi. Velikonoční příměří by mělo poskytnout čas především srdcím politiků, aby se pozastavili nad tím, co dělají v této válce. - Co činím proti druhým lidem, co svými činy působím.“
Přeložila: Johana Bronková