Novým generálním sekretářem CCEE se stal Antonio Ammirati

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 6. 2024, 18.06

P. Antonio Ammirati byl na plenárním zasedání předsedů Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) zvolen novým generálním sekretářem CCEE. To se konalo Bělehradu ve dnech 24. až 27. června na pozvání Mons. Ladislava Nemeta, arcibiskupa bělehradského a viceprezidenta CCEE. Zasedání se účastnil i předseda ČBK Jan Graubner, arcibiskup pražský.

image:Image 59/source/orig/58704_foto-2-800x939.jpg
CCEE

Jednání, které začalo úvodním slovem apoštolského nuncia v Srbsku Mons. Santa Gangemiho, pokračovalo analýzou současné situace v Evropě, kterou se zabývali Mons. Mariano Crociata, předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), Mons. Noël Treanor, apoštolský nuncius při Evropské unii, a Mons. Marco Ganci, zástupce Svatého stolce při Radě Evropy. Následovaly projevy předsedů komisí CCEE, kteří představili své aktivity v uplynulém roce.

Mons. Gintaras Grušas, arcibiskup vilniuský a předseda CCEE, připomněl otevření nového sídla CCEE v Římě, které má posílit spolupráci a komunikaci evropských biskupů mezi sebou navzájem a se Svatým stolcem a dát nové pastorační podněty a ekumenické impulsy zejména v Jubilejním roce a během Synody 2021-2024.

V rámci přípravy na druhé zasedání Synody o synodalitě se předseda Grušas zabýval úlohou, kterou mohou evropské orgány a biskupské konference hrát v živé a rostoucí synodalitě. Představil také ekumenické iniciativy, které CCEE realizuje: aktualizaci Evropské ekumenické charty, kterou podepsali společně s Konferencí evropských církví (CEC) v roce 2001, a která by v aktualozvané verzi měla být podepsána na neděli Božího milosrdenství 2025, tedy v roce, kdy budou křesťané všech církví slavit Velikonoce již ve stejné datum. Také proběhne první setkání s radou Stálé konference východních pravoslavných církví v Evropě (OCE).

Předseda Grušas závěrem vyzval všechny k přípravě na blížící se Jubileum, aby "bylo pro naše společenství a země událostí milosti a příležitostí svědčit o tom, že Kristus je jedinou nadějí pro lidstvo".

V závěrečném projevu vystoupil kardinál Robert Francis Prevost, prefekt Dikasteria pro biskupy, který hovořil na téma "Evangelizační a misijní rozměr církve v Evropě", přičemž vycházel z událostí posledních týdnů, počínaje volbami do Evropského parlamentu a celosvětovými krizemi, mezi něž patří války na Ukrajině a na Blízkém východě.

Profesor Josef Sayer, pastorální teolog, hovořil ve své přednášce na téma nové apoštolské konstituce Praedicate Evangelium Důsledky a dopady pro biskupské konference a kontinentální organizace. Prof. Sayer na rozboru textu této konstituce vyhlášené papežem Františkem v roce 2022, která upravuje funkce a úkoly orgánů kurie, představil novou roli biskupských konferencí.

Během jednání biskupové zvolili novým generálním sekretářem CCEE na pětileté období P. Antonia Ammiratiho (Itálie), dosavadního vicegenerálního sekretáře a mluvčího CCEE. Vystřídá tak P. Martina Michalička (Slovensko), který působil jako generální sekretář od roku 2018. Biskupové P. Michaličkovi vyjádřili vděčnost za jeho dlouholetou práci ve službě evropským církvím.

Důležitým momentem bylo také setkání členů CCEE s patriarchou Srbské pravoslavné církve, Jeho Svatostí Porfirijem.

Na 21. září 2024, Mezinárodní den míru, biskupové vyzývají ke dni modliteb za oběti války a také k modlitbám za mír na Ukrajině, ve Svaté zemi a v Súdánu.

Příští plenární shromáždění se bude konat v Lisabonu od 8. do 10. října 2025.

Zdroj: CCEE

Církev a společnost Biskupové