Jednadvacet nově zvolených kardinálů nevědělo, že budou jmenováni. Proto se papeži Františkovi přezdívá papež překvapení, říká jeden z nových kardinálů, Stephen Chow Sau-yan SJ, biskup Hongkongu.
Před konzistoří ke jmenování 21 nových kardinálů, která se koná dnes, 30. září, se zvolení kardinálové setkali s novináři v Tiskové kanceláři Svatého stolce.
"Papež František má přezdívku: papež překvapení," řekl a vysvětlil, jak přijal zprávu o svém zvolení biskup z Honkongu. "Nikdo mi to neřekl. Zprávu jsem se dozvěděl od přátel v Římě. Byl jsem na večeři se svou rodinou. S údivem jsem se zeptal: Není to omyl? Řekli: " ne, není". Byl jsem opravdu překvapený," řekl Chow Sau-yan.
Kardinál Stephen Chow Sau-yan zdůrazňuje, že je důležité, aby kardinálové pocházeli z různých míst, včetně jeho hlasu z Hongkongu, který se připojuje ke hlasu kardinálského kolegia. "Důležité je mít více různých hlasů, například máte kardinála Giorgia Marenga z Mongolska, i když je Ital, ale mluví za mongolskou církev. Myslím si, že církev je skrze tyto různé hlasy stále bohatší," říká Chow Sau-yan.
Nový kardinál uznává roli církve v Hongkongu jako církve, která vytváří mosty. "Myslím si, že tato role je velmi pro církev důležitá. I samotný Hongkong představuje v průběhu dějin most mezi Východem a Západem. A stejně tak je jím i církev mezi církví v Číně a univerzální církví. Byli bychom rádi, kdyby došlo k dalšímu sblížení," říká Chow Sau-yan.
Nový kardinál se podělil i o radost z příjezdu dalších dvou biskupů z Číny na synodu, což považuje za dobré znamení pro církev v Číně a její vztahy s univerzální církví.
Redakčně upraveno