Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Noví kardinálové: William Goh Seng Chye

Autor: Pavel Banďouch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 8. 2022, 11.53
TiskTisk

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15574_12646_1_844.jpeg
Noví kardinálové: William Goh Seng Chye

William Goh Seng Chye se narodil v roce 1957 v Singapuru v praktikující katolické rodině. Za své povolání vděčí velké horlivosti své matky, která se podle jeho vzpomínek horlivě modlila růženec. V pouhých 12 letech se sám denně modlil růženec, udržoval velkou úctu k Panně Marii a rozjímal nad Písmem svatým.

Rodiče ho zapsali do katolické školy na ostrově, kde se zapojil do katolického mládežnického hnutí a poté se stal ministrantem a nadchl se pro liturgii. Když v roce 1976 dokončil střední školu, měl již představu, že se stane knězem, ale stále váhal. Po vojenské službě se rozhodl pracovat pro britskou banku Barclays. Bylo to dvouleté období, které popisuje jako velmi radostné a během něhož jeho víra a duchovní život stále rostly.

Volání ke kněžství však bylo silné a navzdory odporu ze strany otce se rozhodl vstoupit do místního semináře v Penangu, kde byl přijat jako kandidát kněžství.

V roce 1985 strávil rok v Římě, kde na Papežské univerzitě Urbaniana získal titul z teologie, a poté se vrátil do Singapuru, kde byl 1. května vysvěcen, aby se posléze opět odebral do Říma, kde pokračoval ve studiu dogmatické teologie na Papežské gregoriánské univerzitě.

Po opětovném návratu do Singapuru mu byly svěřeny role učitele a formátora ve velkém kněžském semináři, nakonec se stal jeho děkanem, prokurátorem a nakonec ředitelem, kterým byl až do roku 2013. V roce 1995 se stal členem teologické komise pro Komisi asijských biskupských konferencí.

Během těchto let byl také duchovním správcem diecézního centra spirituality a několika mládežnických a charismatických hnutí, což byla jedna z jeho pastoračních vášní. Singapurskou katolickou mládež popisuje jako "živou, kreativní a energickou" a říká, že církev, aby mohla růst, se musí naučit chápat její touhy.

V roce 2012 jej papež Benedikt XVI. jmenoval koadjutorem singapurského arcibiskupa Nicholase Chia Yeck Jooa, který následující rok odešel ve věku 75 let do důchodu. Arcibiskup William Goh se stal druhým rodilým Singapurcem v čele diecéze, která je jedinou diecézí v Singapuru. Celkový počet obyvatel ostrova je asi 6 milionů.

Singapurský arcibiskup se velmi angažuje v kultuře mezináboženského dialogu - na který se město-stát obzvláště zaměřuje - a který podporuje harmonii mezi místními buddhistickými, muslimskými, taoistickými, hinduistickými, protestantskými a katolickými komunitami. Buddhismus představuje na ostrově nejpočetnější skupinu, která tvoří přibližně 31 % obyvatelstva. Křesťané tvoří asi 19 % a muslimové dalších 16 %. Od roku 2014 patří arcibiskup Goh mezi oficiální zástupce města pro dialog mezi těmito komunitami.

Den po svém biskupském svěcení v roce 2013 během setkání za přítomnosti hlavních náboženských představitelů Singapuru odsoudil sekularizaci světa a vzestup sekularismu, který je zodpovědný za postupující relativismus, a tím i za fragmentaci společností.

V Asii patří arcibiskup Goh k několika málo prelátům, kteří se veřejně vyjádřili k problematice zneužívání. V květnu loňského roku se omluvil katolické komunitě po odsouzení řeholníka ve své diecézi, který zneužil dva mladistvé, a vyzval k "uvědomění si skutečnosti". Pod jeho vedením přešel v roce 2018 nezávislý úřad pro zneužívání v diecézi, který existuje od roku 2011, pod vedení laika.

A konečně ve veřejném životě země je arcibiskup Goh - v souladu s postojem katolické církve k této otázce - jedním z velkých obhájců zrušení trestu smrti v Singapuru, kde se trest smrti stále pravidelně uplatňuje, zejména v případech obchodování s drogami.

Focusy

Osobnosti

Mohlo by vás zajímat

image:Image Matteo Ricci
Matteo Ricci Michela Fontana
Cena: 403 Kč
image:Image Je-li ti život milý
Je-li ti život milý Rachel Clarke
Cena: 323 Kč
image:Image Až k prolití krve
Až k prolití krve Marie Svatošová
Cena: 359 Kč
image:Image A přesto říci životu ano
A přesto říci životu ano Viktor Emil Frankl
Cena: 251 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou