Papež František zasáhl do kánonu 695 Kodexu kanonického práva, aby jej uvedl do souladu se šestou knihou Kodexu, která se zabývá zločiny a tresty týkajícími se řeholníků.
Toto motu proprio je nezbytné k „objasnění“ některých změn týkajících se určitého bodu Kodexu kanonického práva a k upřednostnění jeho správného „výkladu“, těmito slovy sekretář Papežské rady pro výklad legislativních textů, biskup Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru, popisuje pro Vatikánský rozhlas obsah nového papežova apoštolského listu Recognitum Librum VI, vydaného formou motu proprio.
Předmětem Františkova zásahu je zejména kánon 695, první paragraf šesté knihy Kodexu, reformovaný loni apoštolskou konstitucí Pascite gregem Dei, který se zabývá trestními sankcemi v církvi. V něm, jak vysvětluje papež, byly některé zločiny jinak typizovány, jiné nově zavedeny a kromě toho se změnila i posloupnost kánonů. Pro účely souladu s kánony ostatních knih Kodexu se tudíž vyžadovala změna.
Kánon 695, který hovoří o možnosti propuštění řeholníka z jeho institutu v závislosti na spáchaných proviněních, zase odkazoval na jiné kánony šesté knihy, které však byly s reformou „přesunuty a změnily číslování“, objasňuje mons. Arrieta. Proto „bylo nutné kvůli přesnosti upravit i tento kánon“. Stručně řečeno, sekretář pro výklad legislativních textů zdůraznil, že nynější motu proprio se týká „formální otázky, nikoli zásadní změny“, kterou diktuje potřeba „kongruence“ v práci kanonistů.