Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Nová studie potvrzuje, že krvavé skvrny na Turínském plátně odpovídají mučení Krista

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 8. 2024, 13.28
TiskTisk

Nová studie italského vědce, který se zabývá analýzou krve na Turínském plátně, potvrzuje, že skvrny odpovídají mučení a ukřižování Ježíše Krista tak, jak je popsáno v evangeliích.

image:Image 61/source/orig/60914_fotky-k-clankum-na-web-33.png
Youtube.com

Giulio Fanti, profesor mechanických a tepelných měření na univerzitě v Padově, tvrdí, že makroskopická a mikroskopická analýza krvavých skvrn přesně odráží „fyzikální podmínky související s osobou Ježíše Krista“, které odpovídají jeho popisu v Bibli, a zejména v rámci čtyř evangelií.

Fanti je autorem více než 50 studií o Turínském plátně a na toto téma vydal i několik knih. Turínské plátno, které bylo podle mnohých použito k zabalení Kristova těla po jeho smrti na kříži, je v posledních několika desetiletích předmětem rozsáhlých akademických debat, přičemž někteří obhajují jeho pravost a jiní tvrdí, že se jedná o středověký podvrh.

Na plátně je vyobrazeno tělo a tvář muže s trnovou korunou a je pokryto krvavými skvrnami. Je uloženo v kapli Svatého plátna v italském Turíně, kde ho mnozí katolíci uctívají jako svatou relikvii Kristova ukřižování. Vatikán nemá oficiální stanovisko k jeho pravosti. 

Podle Fantiho studie krevní skvrny na boční a přední straně rubáše ukazují krev tekoucí třemi různými směry: svisle s tělem ve vzpřímené poloze, dále nakloněnou pod úhlem 45 stupňů a vodorovně s mrtvým tělem ležícím na boku. Fonti tvrdí, že „jednotlivé pramínky vykazují náhlou změnu svého směru; je pravděpodobné, že krev stékala při pohybu mrtvého těla“. 

Studie uvádí, že tři odlišné barvy krve naznačují tři různé druhy krve: posmrtné krevní skvrny z pohybu těla, pak ty méně zřetelné, které se zdají být předsmrtnými krevními skvrnami, k nimž pravděpodobně došlo, když byl Ježíš ještě přibit na kříž a nakonec úniky krevního séra. Na skvrnách jsou podle studie patrné stopy po bičování, které odpovídají bičování u sloupu, a množství krve potvrzuje důsledky ran popsané v evangeliích.

Kromě toho nanočástice nalezené v krvi rozpoznané jako kreatinin odpovídají velmi těžkému mučení, které Ježíš vytrpěl. Dále se ve studii  píše, že hypoteticky vysoká hladina močoviny v některých částech krve naznačuje poruchu nebo zablokování ledvin, což je stav slučitelný s intenzivním bičováním v oblasti ledvin, které způsobuje mikrocytární anémii. 

„Tato mikrocytární anémie, která se rovněž zvýšila v důsledku dlouhodobého půstu, naznačuje extrémní difuzní potíže, které měl Ježíš s výměnou kyslíku, což nejspíše vedlo k extrémně ztíženému dýchání,“ pokračuje studie. „Ježíš musel výrazně zintenzivnit dýchání,“ píše se ve studii, "a v důsledku toho zvýšit frekvenci srdečních úderů, což vyvolalo infarkt jako hlavní příčinu jeho smrti.“

P. Robert Spitzer, jezuitský kněz a prezident Centra rozumu a víry Magis, uvedl pro agenturu CNA, že všechny tyto údaje zjištěné ve Fantiho studii se shodují s ukřižováním Ježíše Krista. Spitzer je silným zastáncem pravosti Turínského plátna.

Dodal, že kreatinin v krvi obecně svědčí o těžkém polytraumatu (těžká zranění na více místech) a krev na plátně pochází od osoby, která prodělala nesmírně těžké polytrauma. „Ten muž měl určitě problémy s dýcháním,“ uvedl Spitzer s odkazem na výsledky studie. „Podstoupil skutečná muka. Je na něm vidět, že ztratil obrovské množství krve zejména z bičování.

Podle Spitzera důkazy o krvi poukazují na smrt Ježíše na kříži. Při obhajobě pravosti rubáše uvedl, že středověký padělatel nemohl předvídat možnosti vědecké studie látky z 21. století: „Určitě by nepoužil hematické sérum oběti, která utrpěla těžké polytrauma."

Spitzer se na obhajobu pravosti Turínského plátna odvolával na další nedávné studie, zejména na analýzu širokoúhlého rozptylu rentgenového záření z roku 2022, kterou publikovali italští vědci z Národní výzkumné rady v Bari. 

Studie použila širokoúhlý rozptyl rentgenového záření ke zkoumání přirozeného stárnutí celulózy ve vzorku Turínského plátna, který určil, že stáří tkaniny by mělo být přibližně 2 000 let, což odpovídá době, kdy Kristus zemřel. Tato zjištění byla v rozporu se známou studií datování uhlíku z roku 1988, která stáří Turínského plátna řadila do 13. nebo 14. století. 

Spitzer řekl agentuře CNA, že rozptyl rentgenového záření je ideální test na zjištění doby původu, a že skutečně dodává věrohodnost ostatním získaným údajům. Odvolal se také na studie, které analyzují pylovou DNA, a uvedl, že Turínské plátno muselo být na volném prostranství nejméně tři až čtyři století v oblasti severního Judska a Jeruzaléma, aby bylo možné zohlednit pyl z místních rostlin.

Spitzer navíc kritizoval studii datování pomocí uhlíku z roku 1988 jako nespolehlivou, protože tvrdil, že kontaminace může ovlivnit datování a že vědci odebrali materiál pouze z malé části plátna, místo aby odebrali více vzorků z jeho různých částí. Poznamenal, že Turínské plátno bylo poškozeno při požáru v roce 1500 a opraveno materiálem z té doby, a tvrdil, že látka použitá ve studii uhlíkového datování rozhodně není stejná jako lněné plátno, z něhož je vyroben zbytek, nýbrž látka přidaná během opravy ve středověku.

Navzdory veřejné diskusi o pravosti Turínského plátna stále přitahuje poutníky z celého světa a zůstává předmětem zájmu veřejnosti.

Plátno se minulý týden znovu dostalo do centra pozornosti veřejnosti, když deník New York Post zveřejnil obrázek vytvořený pomocí umělé inteligence, který měl podle otisku na Turínském plátně obnovit tvář Ježíše Krista. 

Zdroj: CNA

Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Křesťan a hudba
Křesťan a hudba Pavel Šupol
Cena: 108 Kč
image:Image Církev na kolenou
Církev na kolenou Jeremy Jennings
Cena: 134 Kč
image:Image Zpovědník a případy sexuálního zneužívání
Zpovědník a případy sexuálního zneužívání Tomasz Liszewski, Krzysztof Matuszewski
Cena: 125 Kč
image:Image Proč (ne)chci být křesťan
Proč (ne)chci být křesťan José Calvo Aguilar, Janči Máhrik
Cena: 256 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou