O prázdninách vyšla nová kniha s názvem Tichá růže mučednictví, autora Libora Rösnera, jež je beletristickým zpracováním života sv. Filomény. Ta jako třináctiletá dívka kvůli slibu zasvěcení se Kristu Ježíši odmítla nabídku k sňatku od samotného císaře a raději podstoupila mučednickou smrt, než aby se tomuto slibu zpronevěřila.
Kniha popisuje životní drama dívky, která se nebála toho, před nímž se třásl celý tehdejší svět, a která zázračně přestála četná krutá muka, která jí zhrzený panovník připravil. Popisuje střet její ryzí a nezkažené víry, čistoty srdce a mysli se zvůlí a zkažeností představitele nejvyšší světské moci, která je bezmocná tváří v tvář člověku, třebas i takto mladé dívence, jež může vše v Tom, který jí dává sílu (Flp 4,13)..
„Na celém jejím příběhu je fascinující rovněž fakt, že nás s ním seznámila ona sama osobně, a to léta Páně 1833 při svém zjevení sestře Marii Luise de Gesú. Učinila tak celých patnáct století po své mučednické smrti, nedlouho poté, co byly v římských katakombách nalezeny její ostatky. Do té doby o ní nikdo nic nevěděl…,“ píše se v předmluvě knihy.
Léta Páně 1802 našli archeologové v římských katakombách dosud neznámý, 1 500 let starý hrob vytesaný ve skále. Na náhrobku mohli přečíst stále zřetelný nápis LUMENA PAX TECUM FI, který přeskládáním dal podobu PAX TECUM FILUMENA – POKOJ TOBĚ, FILUMENO. Atributy mučednictví a panenství bezpečně napovídaly, že se jedná o místo posledního odpočinku křesťanské mučednice raných dob Církve svaté. Nic bližšího se o dotyčné zemřelé nevědělo, její život zůstával neproniknutelnou záhadou. Až ona sama tuto hádanku o pár let později rozluštila.
„Svatá Filoména. Mladičká světice, jenž si v řadách věřících získává stále více ctitelů. Pro mnohé jiné však nadále neznámá, světice, jejíž příběh je naprosto uchvacující, ozbrojující, plný úžasných, dech beroucích Božích zázraků,“ doplňuje text v předmluvě. Jejím velkým ctitelem byl jeden z nejpopulárnějších světců vůbec – svatý Jan Maria Vianney.
Knihu si lze objednat v e-shopu na Cirkev.cz, v knihkupectvích s křesťanskou literaturou nebo přímo v Nakladatelství Christianitas.
V posledním půl roce to je již druhé autorovo dílo. V květnu 2022 představil knihu o deseti alžbětánkách, které v r. 1945 zastřelili vojáci Rudé armády, když hájily čistotu svou, případně jiných žen - Dotyk květem, dotyk trnem. Sestra Paschalis Jahnová, která je pochována v Sobotíně u Šumperku a devět jejích družek bylo 11. 6. 2022 beatifikováno ve Vratislavi.
Redaktor diecézního zpravodaje Libor Rösner je autorem nebo spoluautorem těchto knih: