Nová kniha o životě papeže Františka: "Život, můj příběh napříč dějinami"

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 11. 2023, 11.21

Nová kniha o životě papeže Františka, jejímž autorem je Fabio Marchese Ragona, vyjde v nakladatelství HarperCollins v zemích Evropy a Ameriky na jaře 2024 a bude obsahovat osobní příběhy z jeho života a velké události, které poznamenaly svět, od vypuknutí druhé světové války v roce 1939, kdy mu byly necelé tři roky, až po současnost.

image:Image 46/source/orig/45035_pope-francesco.jpeg
Vatican Media

Události, které ovlivnily svět

"Život, můj příběh napříč dějinami", cituje HarperCollins Italy tiskovou zprávu ze 7. listopadu, "je mimořádnou poutí napříč desetiletími, na které se prostřednictvím osobních vzpomínek papeže vracíme k nejvýznamnějším okamžikům naší doby. Patří mezi ně: pád Berlínské zdi, Videlaův státní převrat v Argentině, přistání na Měsíci v roce 1969 a dokonce i mistrovství světa ve fotbale v roce 1986, kde Maradona vstřelil gól, který vešel do dějin jako 'mano de Dios'."

Publikace sestává ze vzpomínek kněze, který ze svého velmi osobního pohledu líčí léta nacistického vyhlazování Židů, atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki, velkou hospodářskou recesi v roce 2008, pád Dvojčat, pandemii, odstoupení Benedikta XVI. a konkláve, které ho zvolilo papežem se jménem František.

Aktuální témata

Papež František zároveň sdílí důležité názory na nejaktuálnější otázky: sociální nerovnost, klimatickou krizi, válku, atomové zbraně, rasovou diskriminaci a boje ve prospěch života. Papežův hlas se střídá s hlasem vypravěče Fabia Marchese Ragony, "vatikanisty", novináře televizní stanice Mediaset, který v každé kapitole popisuje historický kontext, v němž papež žil.

Vyhnout se opakování chyb

V tiskové zprávě k nové publikaci Svatý otec řekl: "V této knize vyprávíme příběh, příběh mého života, skrze nejvýznamnější a nejzávažnější události, které lidstvo zažilo za posledních osmdesát let. Je to kniha, která spatřuje světlo světa, aby zejména mladá generace mohla naslouchat hlasu staršího člověka a zamyslet se nad tím, co náš svět zažil, abychom neopakovali chyby minulosti. Vzpomeňme například na války, které sužovaly a stále sužují svět. Pomysleme na genocidy, pronásledování, nenávist mezi bratry a sestrami různých náboženství! Jak velké je to utrpení! Po dosažení určitého věku je i pro nás důležité znovu otevřít knihu vzpomínek a zavzpomínat: ohlédnutím zpět se poučit, rozpoznat věci, které nejsou dobré, toxické věci, které jsme zažili spolu s hříchy, jichž jsme se dopustili, ale také znovu prožít vše, co nám Bůh seslal dobrého. Je to cvičení v rozlišování, které bychom měli dělat všichni, než bude příliš pozdě!"

Je pro nás ctí sdílet tento příběh

"Od svého života v Argentině až po zvolení papežem katolické církve prožil papež František výjimečný život a byl svědkem některých z nejzásadnějších okamžiků nedávné historie. Těšíme se, že jeho příběh přiblížíme čtenářům po celém světě," řekl Brian Murray, prezident a generální ředitel nakladatelství HarperCollins.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Ve stopách papeže Františka
Ve stopách papeže Františka Alvaro Grammatica
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill