Fyzicky zdravá 29letá žena mohla v Nizozemsku 22. května ukončit svůj život lékařsky asistovanou sebevraždou z důvodu deprese. Podle oficiálního nizozemského kodexu jí eutanazie byla schválena kvůli „nesnesitelnému utrpení bez vyhlídky na zlepšení“.
Zoraya ter Beeková zemřela 22. května asistovanou sebevraždou. Ačkoli byla žena zcela fyzicky zdravá, rozhodla se ukončit svůj život kvůli psychickým problémům.
Jen několik dní před svou smrtí řekla Beeková deníku The Guardian: „Lidé si myslí, že když je člověk duševně nemocný, nedokáže myslet jasně, což je urážlivé.“ Byla jí diagnostikována deprese, úzkost, trauma a další problémy a podle oficiálního nizozemského kodexu eutanazie jí byla schválena smrt formou asistované sebevraždy kvůli „nesnesitelnému utrpení bez vyhlídky na zlepšení“. Její případ znovu rozvířil kontroverzní debatu v západních zemích. Francie v současné době diskutuje o legalizaci eutanazie a asistované sebevraždy a prezident Emmanuel Macron prosazuje nové zákony.
Kardinál Willem Eijk, arcibiskup z Utrechtu (Nizozemsko), se již dříve vyjádřil k důsledkům rozšíření kritérií pro eutanazii v Nizozemsku. V rozhovoru pro CNA - anglickojazyčnou agenturu EWTN News - v roce 2020 arcibiskup Eijk uvedl: „Úcta k základní hodnotě lidského života se v posledním půlstoletí stále více vytrácí.“
Nizozemský kardinál, který vystudoval medicínu a je držitelem doktorátu z lékařské bioetiky a filozofie, řekl: „Jakmile totiž člověk jednou akceptuje ukončení života pro určitou míru utrpení, bude vždy stát před otázkou, zda by neměl ustoupit dále a tuto míru přijatelného utrpení ještě o kousek zmenšit."
Nizozemská biskupská konference již po desetiletí zdůrazňuje posvátnost života a morální povinnost jej chránit. V prohlášení vydaném v říjnu 1999 biskupové tvrdili, že eutanazie podkopává základní princip, že lidský život musí být chráněn a ceněn. Zdůraznili, že na eutanazii neexistuje žádné „právo“ a že zákonné výjimky pro lékaře, kteří eutanazii provádějí, jsou v rozporu se zásadou ochrany lidského života.
Biskup Eijk se rovněž vyjádřil k širším společenským důsledkům eutanazie. „Vytváří tlak na zdravotníky, aby se v rámci svých běžných povinností zabývali eutanazií, a podkopává důvěru mezi lékaři a pacienty. Navíc může vytvořit atmosféru, ve které se nevyléčitelně nemocní pacienti cítí nuceni zvolit eutanazii, aby nebyli přítěží pro své rodiny.“
Učení katolické církve o eutanazii je jasné. „Eutanazie je morálně nepřijatelná. Proto jednání, které způsobuje smrt s cílem potlačit bolest, představuje vraždu, která je v závažném rozporu s důstojností lidské osoby a s úctou k živému Bohu, jejímu Stvořiteli,“ uvádí Katechismus katolické církve v čísle 2277.
Navzdory tomuto silnému odporu Nizozemsko v roce 2020 otevřelo dveře eutanazii pro děti mladší 12 let. Podle DutchNews ukončilo v roce 2022 v Nizozemsku svůj život prostřednictvím eutanazie 8 720 lidí, což je o 14 % více než v předchozím roce. V rozhovoru pro The Guardian Beeková shrnula tragickou vyhlídku, která vedla k její smrti: „V Nizozemsku,“ řekla, „máme tento zákon už více než 20 let. Existují velmi přísná pravidla a je to zcela bezpečné“.
Zdroj: ACI Prensa