V reakci na žádosti o důkaz, že biskup Rolando Álvarez je naživu, zveřejnilo nikaragujské ministerstvo vnitra nové snímky biskupa, který byl obviněn ze zrádcovství a odsouzen k 26 letům a čtyřem měsícům vězení.
Tento krok ostře kritizoval biskup Silvio Báez, který upozornil, že video a fotografie neomlouvají zločin režimu. Báez, pomocný biskup z Managuy žijící v exilu, napsal 28. listopadu na síti X, že diktatura by si neměla myslet, že svým cynickým jazykem a fotografiemi a videi pochybné pravosti ospravedlní svůj zločin a umlčí nás. "Biskup Rolando Álvarez je nevinný a my budeme tuto nespravedlnost nadále vykřikovat před celým světem. Musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn," vyzval.
Další snímky diktatura zveřejnila již v březnu, kdy různí aktivisté a instituce požadovali, stejně jako v poslední době, důkaz, že biskup z Matagalpy je stále naživu. V tiskovém prohlášení z 28. listopadu ministerstvo vnitra uvedlo, že video a fotografie ukazují, že podmínky Álvarezova věznění jsou privilegované a že plán návštěv u lékaře je přísně dodržován, stejně jako návštěvy rodiny, posílání a přijímání balíčků, na rozdíl od toho, co se tvrdí v hanlivé kampani. V prohlášení se rovněž uvádí, že ministerstvo vnitra bude i nadále plnit svou povinnost držet Rolanda Álvareze v podmínkách, které zajišťují jeho práva v nejširším slova smyslu. Byly uveřejněny fotografie z 25. března, 13. května, 28. července, 31. srpna, 2. října a 2. listopadu, na kterých je vidět se svými bratry, a další fotografie, na kterých se zdá, že se mu dostává lékařské péče.
Na videozáznamu je vidět hubený, nehybný vězeň, který sedí a nepřítomně zírá na televizi v obývacím pokoji s nábytkem a stolem s různými předměty. Martha Patricia Molina, právnička, výzkumnice a autorka zprávy "Nikaragua: Pronásledovaná církev?", se ptá: "Stejné prostředí slouží jako ordinace, obývací pokoj, jídelna. Může mi to někdo vysvětlit? Mění se věci jen kvůli fotografiím?"
Félix Maradiaga, deportovaný bývalý prezidentský kandidát a předseda Nikaragujské nadace pro svobodu žijící v exilu ve Spojených státech, odmítá pravdivost snímků zveřejněných nikaragujskou diktaturou a vyjádřil své obavy o biskupa s tím, že byly prezentovány jako odpověď na stížnosti na nelidské podmínky jeho věznění a jsou jasným pokusem o zkreslení skutečnosti.
“Je nám jasné, že tyto fotografie neodrážejí skutečnou situaci biskupa Álvareze. Jejich uveřejnění, které reaguje na mezinárodní snahy požadující důkaz, že je naživu, a na prohlášení významných subjektů, jako je Kongres Spojených států a Evropský parlament, dokazuje záměr diktatury vytvořit falešný dojem oproti skutečnosti," zdůraznil v prohlášení zaslaném agentuře ACI Prensa.
Maradiaga vyzval mezinárodní společenství, aby zůstala ostražitá a nenechala se těmito manévry oklamat. Zároveň je požádal, aby nadále požadovala okamžité a spravedlivé propuštění biskupa Rolanda Álvareze a všech politických vězňů v Nikaragui. “Boj za spravedlnost a pravdu musí neúnavně pokračovat,“ prohlásil bývalý prezidentský kandidát.
V roce 2021, během kandidatury na prezidenta, byl Maradiaga zatčen Ortegovým režimem a strávil 20 měsíců ve vězení, než byl v únoru deportován do USA spolu s dalšími 221 politickými vězni na základě dohody s americkým ministerstvem zahraničí.
Zdroj: CNA