Diktátorský režim Daniela Ortegy v neděli 14. ledna 2024 propustil a poslal do Vatikánu dva vězněné nikaragujské biskupy, patnáct kněží a dva seminaristy. O tomto kroku jako první informovaly nikaragujské sdělovací prostředky La Prensa a Confidencial, které uvedly, že mezi propuštěnými jsou biskupové Rolando Álvarez a Isidoro Mora.
Ortegova diktatura vydala oficiální prohlášení, v němž děkuje papeži Františkovi a vatikánskému státnímu sekretáři kardinálu Pietru Parolinovi za velmi slušnou a diskrétní spolupráci, která umožnila cestu dvou biskupů, patnácti kněží a dvou seminaristů do Vatikánu. "Vatikánské úřady stanovisko přijaly v souladu s dohodami, jejichž cílem je podpořit porozumění a zlepšit komunikaci mezi Svatým stolcem a Nikaraguou," uvedl Ortegův režim v prohlášení. K podobné situaci došlo v říjnu 2023, kdy z Nikaraguy do Říma odcestovalo dvanáct vězněných kněží.
V srpnu 2022 byl biskup Álvarez z Matagalpy, známý obhájce lidských práv a kritik Ortegova režimu, spolu s několika kněžími, seminaristy a jedním laikem, donucen zůstat ve své rezidenci. O dva týdny později vnikla do domu nikaragujská policie, Álvareze unesla a odvezla do Managuy, hlavního města země, kde mu bylo uloženo domácí vězení. 10. února 2023 diktatura odsoudila biskupa z Matagalpy k více než dvaceti šesti letům vězení a obvinila ho ze zrádcovství vlasti. Od té doby byl ve vězení známém jako "La Modelo", kde jsou drženi političtí vězni režimu.
Biskup Mora byl nikaragujskými úřady zatčen 20. prosince 2023 během vlny únosů katolických kněží režimem. O den dříve sloužil v Matagalpě mši, při níž vyzval věřící, aby se za Álvareze modlili. Mezitím zesílily výzvy k propuštění nespravedlivě vězněných duchovních. Papež František 1. ledna vyjádřil znepokojení nad situací v zemi, kde byli biskupové a kněží zbaveni svobody. K papežově výzvě se připojily i americké úřady, kdy mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller 2. ledna požadoval, aby nikaragujská diktatura okamžitě a bezpodmínečně propustila biskupa Rolanda Álvareze, který je již pět set dní nespravedlivě zadržován. "Svoboda vyznání je jedno z hlavních lidských práv. Pokračující zadržování Álvareze je nepřípustné," řekl tehdy Miller.
Všichni propuštění v neděli 14. ledna odpoledne dorazili do Říma a nyní jsou hosty Svatého stolce.
Zdroj: CNA