Nikaragujské úřady po mezinárodním nátlaku propustily 135 politických vězňů, ale mnoho odpůrců vlády stále zůstává ve věznicích v souvislosti s pokračujícími zásahy proti politickým disidentům a církevním organizacím.
Ministerstvo zahraničí USA (DOS), které se snaží zajistit osvobození všech politických vězňů v Nikaragui, oznámilo, že mezi propuštěnými jsou katoličtí duchovní, laici, třináct osob spojených s texaskou evangelikální skupinou Mountain Gateway a lidskoprávní aktivisté.
Podle DOS se mnoho bývalých vězňů dočasně přesídlilo do Guatemaly, která se ve spolupráci se Spojenými státy podílela na jejich propuštění. Nikaragujští občané budou mít podle prohlášení DOS nyní možnost požádat o přesídlení do Spojených států (nebo jinam) a začít budovat nový život.
Vláda prezidenta Daniela Ortegy uvěznila za posledních šest let stovky svých odpůrců. Ortega vyhnal ze země řeholní sestry, zavřel katolické školy a zrušil církví zřízená média. Nechal uvěznit desítky katolických duchovních, včetně biskupa Rolanda Álvareze, který byl spolu s dalšími kněžími a seminaristy letos v lednu propuštěn a vyhnán do Vatikánu.
Jen minulý týden režim zrušil dalších 169 neziskových organizací a vláda zabavila penzijní fond pro katolické kněze. V srpnu diktatura zrušila daňové úlevy pro katolické a evangelické církve.
Nikaragua se aktuálně řadí mezi oblasti, kde dochází k největšímu pronásledování pro víru ve světě.
Zdroj: CNA