Nikaragujské policie zabránila ve čtvrtek 4. srpna nikaragujskému biskupovi José Álvarez Lagosovi opustit diecézní kancelář, aby mohl jít sloužit mši svatou.
„Chtěl jsem odejít do katedrály, abych vykonal adoraci a sloužil mši svatou, ale nadřízené orgány zřejmě nedaly povolení, takže jsme tady... zavření na úřadu diecéze,“ sdělil Álvarez, který je zároveň apoštolským administrátorem diecéze Estel.
Na videu zveřejněném 4. srpna na sociálních sítích je vidět, jak skupina těžkooděnců s obušky a štíty brání biskupovi a šesti dalším kněžím v odchodu.
„Zůstaneme zde, aniž bychom se k policii chovali neuctivě; nikdy jsme ji neznevažovali. Počkám, až mi dovolí odejít, dodal biskup, který bezprostředně poté policisty požehnal tím, že nad nimi udělal znamení kříže.
Místní tisk navíc informoval, že mezi 1. a 4. srpnem zabránila pořádková policie P. Urielovi Vallejosovi a skupině věřících opustit faru farnosti Ježíše od Božího milosrdenství ve městě Sbaco. Nikaragujské centrum pro lidská práva 3. srpna informovalo, že se podmínky v rezidenci zhoršily poté, co byla odpojena elektřina a došly potraviny.
Zadržování kněze a farníků nastalo poté, co policie násilím vnikla do jeho farnosti, aby zrušila katolickou rozhlasovou stanici, která v prostorách fungovala. P. Vallejos je jejím ředitelem.
Pět dalších katolických rozhlasových stanic bylo 1. srpna na příkaz vlády uzavřeno, protože údajně neměly od roku 2003 platnou licenci k provozu. Diecéze však uvedla, že Alvarez řekl, že v roce 2016 osobně předložil požadovanou dokumentaci a nikdy nedostal odpověď.
V reakci na nedávné epizody násilí ze strany vlády Daniela Ortegy a jeho viceprezidentky a manželky Rosario Murillo vydali duchovní z Matagalpy 4. srpna prohlášení, v němž vyzývají „úřady země k respektování svobody slova a náboženství“ a požadují, aby „pronásledování církve skončilo“.
„Stejně tak vyzýváme Boží lid, aby pokračoval v modlitbách za církev, za naše kněze a za naši milovanou Nikaraguu,“ uzavírá se poselství.
Vyjádřilo se také kolegium konzultantů diecéze Estel a vyslovilo námitku, že průběh událostí „brání výkonu evangelizačního poslání bratří duchovních diecéze Matagalpa“.
„Vyzýváme státní orgány této země, aby ukončily příkoří, které je bezdůvodně pácháno na putující církvi v Nikaragui. Věříme, že zvítězí zdravý rozum a těmto projevům potlačujícím základní lidská práva bude zabráněno,“ uvedlo kolegium konzultantů v prohlášení ze 4. srpna.
Požadovali také, aby byla respektována ústava republiky a aby „tyto projevy nenávisti a násilí ustaly a lidé mohli žít a pracovat v míru“.
Ortega, který je u moci již 15 let, se otevřeně staví nepřátelsky ke katolické církvi v zemi. Tvrdil, že biskupové se podíleli na pokusu o puč, který ho měl v roce 2018 sesadit z úřadu, protože podporovali protivládní demonstrace, které jeho režim násilně potlačil. Nikaragujský prezident označil biskupy za „teroristy“ a „ďábly v sutanách“.
Podle zprávy nazvané „Nikaragua: Pronásledovaná církev? (2018-2022)“, kterou sestavila advokátka Martha Patricia Molina Montenegro, členka Pro-transparentní a protikorupční observatoře, se katolická církev v Nikaragui za necelé čtyři roky stala terčem 190 útoků a znesvěcení, včetně požáru katedrály v Managui, policejní šikany a perzekuce biskupů a kněží.