Nikaragujská policie vnikla v noci 1. srpna do farnosti Božího milosrdenství ve městě Sébaco v diecézi Matagalpa, aby odstavila jednu z pěti katolických rozhlasových stanic, které byly v pondělí zrušeny režimem prezidenta Daniela Ortegy.
Farnost na Facebooku živě přenášela příchod policie ke dveřím farnosti i její násilné vniknutí.
Katolický kanál v Sébacu rovněž vysílal přímý přenos policejního zásahu v kapli Pražského Jezulátka. Stanice informovala, že policisté stříleli do vzduchu a vypouštěli kanystry se slzným plynem, aby zahnali lidi, kteří přišli podpořit otce Uriela Vallejose, ředitele tohoto média.
"Prosíme vás, bratři, připojte se k nám v modlitbě. Všechny, kteří jsou v tuto chvíli doma, prosíme, aby poklekli a zapálili svíčku před obrazem Panny Marie. Kéž nás chrání svým nebeským pláštěm," řekl hlasatel.
Diecéze Matagalpa, jejíž biskup Rolando Álvarez patří k nejkritičtějším vůči vládě, oznámila, že jí nikaragujský regulační úřad, Institut telekomunikací a poštovních služeb (TELCOR), v pondělí oznámil uzavření rádia Hermanos.
"V tuto chvíli jsme byli informováni, že byla ukončeno vysílání také dalších rozhlasových stanic: Panny Marie Lurdské v La Dalia, Panny Marie Fatimské v Rancho Grande, Alliens v San Dionisio a Hory Karmel v Río Blanco," oznámil biskup ve svém prohlášení.
Diecéze uvedla, že argumentem úřadu TELCOR pro uzavření rádia Hermanos je, "že od 30. ledna 2003 nemáme platnou provozní licenci". Diecéze však dodala, že 7. června 2016 biskup Rolando Álvarez osobně předložil dokumentaci uvedenému úřadu, aby požádal o stávající provozní licence pro rádia Hermanos, Panny Marie Lurdské v La Dalia, Panny Marie Fatimské v Rancho Grande, Hory Karmel v Río Blanco, Svaté Lucie v Ciudad Darío, Katolické rádio v Sebaco a Rádio svatého Josefa v Matiguas.
Diecéze uvedla, že jeho žádost nebyla nikdy vyřízena."Veškerá tato dokumentace je k dispozici jak úřadu TELCOR, tak národnímu i mezinárodnímu společenství," dodal biskup.
Během mše svaté sloužené včera večer biskup Álvarez uvedl, že "TELCOR prakticky zrušil všechny rozhlasové stanice v naší diecézi. Všechny naše rozhlasové stanice byly zrušeny. Boží slovo však neumlčí," prohlásil biskup.
Diecéze ve svém prohlášení uvedla, že "budeme i nadále informovat a odsuzovat jakoukoli situaci, která podobně jako tato nadále porušuje svobodu slova a náboženství v Nikaragui." Úřad TELCOR 20. května vyřadil ze svého programu televizní kanál Nikaragujské biskupské konference.
Biskup Álvarez a otec Harvy Padilla, farář kostela svatého Jana Křtitele v Masayi, byli navíc sledováni a obtěžováni vládní policií.
Álvarez, který má na starosti komunikaci biskupské konference a katolického kanálu, řekl, že vláda chce "němou církev, která neoznamuje naději lidu a neodsuzuje osobní hřích a struktury nespravedlnosti".
Ortegův režim 6. července vyhostil ze země 18 Misionářek lásky s odůvodněním, že sestry nedodržely různé vládní předpisy pro neziskové organizace.
Mezi některými katolíky a příznivci Ortegy, který předtím vedl zemi více než deset let po svržení diktátorského režimu Somozových sandinistů v roce 1979, panovalo v posledních letech napětí. Ortega je od roku 2007 opět prezidentem Nikaraguy a v roce 2014 se zasadil za zrušení omezení délky prezidentského mandátu.
Ortegova vláda obvinila mnoho biskupů a kněží, že se postavili na stranu jeho opozice.
Krize začala v dubnu 2018 poté, co Ortega oznámil reformu sociálního zabezpečení a důchodů. Tváří v tvář rozsáhlému a hlasitému odporu bylo od změn brzy upuštěno, protesty však zesílily až poté, co bylo bezpečnostními silami zabito více než 40 protestujících. Bezpečnostní složky zabily nejméně 320 protestujících a stovky dalších zatkly. Od začátku protestů došlo k řadě útoků na duchovní, kostely a církevní zařízení, které se staly terčem provládních skupin. V březnu byl z Nikaraguy vyhoštěn apoštolský nuncius.