Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Nigerijský biskup k pronásledování a zabíjení katolíků: "Stalo se to každodenním jevem"

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 6. 2023, 8.05
TiskTisk

Nigerijský biskup Wilfred Anagbe nedávno ve Washingtonu hovořil s agenturou CNA o pokračujícím pronásledování a zabíjení katolíků ve své zemi, které v posledních letech natolik zesílilo, že se podle něj "stalo každodenní záležitostí."

image:Image 35/source/orig/34906_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-14.jpeg

Anagbeho diecéze Makurdi v nigerijském státě Benue patří mezi komunity, které jsou rostoucím násilným pronásledováním zasaženy nejvíce. Na Velký pátek muslimští ozbrojenci přepadli budovu základní školy ve vesnici Ngban, která slouží jako útočiště pro asi 100 vysídlených křesťanských zemědělců a jejich rodiny. Při útoku 7. dubna zahynulo 43 lidí a více než 40 jich bylo zraněno. "Když se podíváte na video, budete plakat," řekl Anagbe. "Přišli a všechny je povraždili. A navzdory tomu všemu nedošlo k žádnému zatčení. Vláda není připravena v této věci jednat," dodal.

Anagbe je biskupem v Makurdi od roku 2015. "Ačkoli vláda tvrdí, že se situace zlepšila, skupiny, jako jsou radikální kočovní pastevci Fulani a Západoafrická provincie Islámského státu (ISWAP), odnož ISIS, své útoky na křesťany jen zesílily. Kmen Fulani stále častěji zasahuje do křesťanského území, takže ani regiony, kde většinu obyvatel tvoří křesťané, nejsou bezpečné.

Podle Anagbeho žije ve státě Benue přibližně 6 milionů obyvatel, kteří jsou z 99 % křesťané. "Nigérie není jako USA, kde máte státní policii," vysvětlil Anagbe. "Pokud se ve státě Benue něco stane, potřebujete telefonát z ústředí v hlavním městě, aby se tím policie zabývala. Takže pokud nedostanou žádný pokyn, tak tam nepojedou. Ocitli jsme se v pasti, nemůžeme nic dělat," konstatuje biskup

Od počátku roku 2022 došlo ve státě Benue ke 140 útokům na křesťany, jejichž výsledkem bylo podle Anagbeho nejméně 591 povražděných věřících. Kvůli těmto útokům je podle Anagbeho jen ve státě Benue více než 1,5 milionu křesťanů, kteří byli vyhnáni ze svých domovů a vesnic.

Mezinárodní katolická organizace pro pastorační pomoc Aid to the Church in Need (Pomoc církvi v nouzi) ve své snaze pomoci tuto situaci rozsáhle dokumentuje. V mnoha případech jsou muži brutálně zabíjeni a ženy a děti znásilňovány a posílány do zajetí jen proto, že jsou křesťany.

Anagbe označil tvrzení, že násilí v Nigérii je způsobeno změnou klimatu, za propagandu. "Říkají, že je to kvůli změně klimatu; není to pravda," řekl Anagbe rozhodně. "V roce 1989 byla v Abuji přijata deklarace, že Nigérie by měla být zřízena jako islámský stát; to je to, co dnes postupně vidíme."  

Navzdory zdánlivě bezvýchodné situaci Anagbe řekl, že jeho věřící a diecéze budou i nadále důvěřovat Bohu a pracovat na obnově. "Nemůžeme se vzdát. Je to sice bolestivé a opravdu traumatizující, ale nemůžeme se vzdát," řekl. "Bůh zůstává nadějí, kterou máme. Mělo by nám být umožněno uctívat Boha," dodal Anagbe. "Tak, jak je to nyní, na některých místech nemůžete jít ani na mši a pak jdete na mši s velkou ostrahou, uvnitř své vlastní země, a to by nemělo být."

Anagbe řekl, že vedení diecéze, která čelí takovému pronásledování, si vyžádalo hlubokou osobní daň. "Pro mě to byla velmi traumatizující zkušenost a nikomu nepřeji, aby si tím prošel," řekl Anagbe. "Během tří let jsem přišel o 18 kněží, z nichž někteří byli uneseni a poté propuštěni, ale někteří při tom zemřeli." Jednou z nejtěžších věcí je podle Anagbeho pocit, že ho násilí oddělilo od jeho lidí. Někdy se k nim nemůže dostat kvůli nebezpečí, jindy jeho lidé prostě už nejsou.

"Přišel jsem asi o 13 farností," řekl Anagbe. "Je to těžké. Jste poháněni horlivostí apoštolátu, abyste hlásali misii, ale nemůžete tam jít a lidé tam nejsou. Lidé odcházejí a nevědí, kam jít. Žijí jako uprchlíci, ale v tomto případě jsou uprchlíky ve své vlastní zemi, ve svém vlastním státě," dodal biskup. "Je to jejich tíživá situace, nemohou se vrátit domů a nikdo jim nepřichází na pomoc. Je to tedy velmi bolestné."

Biskupova výzva americkým katolíkům byla velmi jednoduchá. Nejprve je požádal, aby zintenzivnili svou právní podporu, aby jejich zástupci věděli, že existuje větší zájem o lidské bytosti, nejen křesťany, ale o lidské bytosti, které jsou likvidovány. "Pokud budeme mlčet, bude vyhlazena celá generace, bude vyhlazena celá populace," řekl. "Lidé jsou zabíjeni. Nemůžeme dál jen přihlížet. Jsou to bezbranní lidé. Proto chci, aby každý člověk věděl, že v Nigérii dochází k těmto zvěrstvům."

"Je také velmi důležité, požádat o modlitbu. Bůh odpovídá na modlitby," řekl Anagbe. "Modlitba nás podpoří a udrží víru církve."

Zdroj: Catholic News Agency

Focusy

Pronásledování křesťanů

Mohlo by vás zajímat

image:Image Fimfárum
Fimfárum Jiří Trnka, Jan Werich
Cena: 332 Kč
image:Image Moudrost žalmů
Moudrost žalmů Romano Guardini
Cena: 269 Kč
image:Image Kristus, život duše
Kristus, život duše Dom Colomba Marmion
Cena: 538 Kč
image:Image Husitská revoluce I
Husitská revoluce I František Šmahel
Cena: 711 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou