Letos uplyne 75 let od zveřejnění pastýřského listu „Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky“, který byl přijat československými biskupy na tajné konferenci 15. června 1949 v Praze. Tento list se stal spouštěcím mechanismem k zahájení pronásledování katolické církve a omezení svobody v naší zemi.
Výstava „Nezapomínejme na zločiny komunismu“, konaná pod záštitou arcibiskupa Josefa Nuzíka v rámci festivalu Paschalia olomucensia, chce tuto událost připomenout.
„Prorocký hlas biskupů varoval před plíživým omezováním svobody ve společnosti a před rozdělením církve, a tento hlas je aktuální i v dnešní době,“ říká Josef Kořenek z pořadatelského týmu festivalu a dodává: „Důsledkem vydání pastýřského listu byly nejen výslechy, věznění a internace biskupů, kněží a laiků, ale také omezení svobody všech občanů v naší vlasti, zvláště práva rodiny na výchovu dětí, svobodné křesťanské výchovy ve školách, právo na shromažďování ve svobodných sdruženích a potřebný počet církevních škol. Následné pronásledování komunisty mělo jen v moravské církevní provincii za následek smrt 33 kněží, kteří obětovali svůj život za svobodný život v naší vlasti a svobodu církve.“
Vernisáž se uskuteční v pátek 12. dubna 2024, v předvečer uvedení arcibiskupa Nuzíka do funkce, a to v 19.00 v křížové chodbě olomouckého kostela sv. Michala.
„Nebe je růžové, po cestě křížové
snad konečně spočinem jak pšenice v klásku,
spočinem bez hněvu, přirostlí ke dřevu,
vždyť nejtěžším zločinem je hlásati lásku.“
(Karel Kryl, Žalm 71.)