Nepokoje ve Francii: Církevní představitelé vyzývají k dialogu a klidu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 7. 2023, 10.11

Francouzští katoličtí biskupové se o víkendu připojili k dalším náboženským představitelům a v reakci na pokračující nepokoje v zemi vyzvali k míru, dialogu a návratu ke klidu.

image:Image 37/source/orig/36339_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-27.jpeg
Foto: Vatican Media

Nepokoje, které vyvolala smrt sedmnáctiletého Nahela M., který byl policií zastřelen 27. června při dopravní kontrole v Nanterre na předměstí Paříže, vedly v několika městech k rabování, útokům na veřejné budovy a davovému násilí. Usmrcený mladík byl severoafrického původu.

Podle BBC bylo během tří nocí po celé zemi nasazeno přibližně 45 tisíc policistů. V noci na neděli bylo zatčeno více než 150 lidí, noc předtím jich bylo více než 700. Úplný rozsah destrukce a počet zraněných není ještě konečný.

Ve společném prohlášení vyjádřili církevní představitelé ve Francii zármutek nad smrtí a násilím. Zároveň vyzvali k návratu k míru. "Jednohlasně potvrzujeme, že násilí není nikdy správnou cestou,“ uvedli v prohlášení a odsoudili útoky na školy, podniky, radnice a dopravní prostředky s tím, že v těchto čtvrtích trpí především jejich obyvatelé, rodiny a děti.

Text podepsal arcibiskup remešský Éric de Moulins-Beaufort, předseda Francouzské biskupské konference. Mezi dalšími signatáři jsou představitelé Konference náboženských představitelů Francie: Chems-Eddine Hafiz, rektor Velké pařížské mešity, velký rabín Haïm Korsia, vrchní rabín Francie, Mohammed Moussaoui, předseda Francouzské islámské rady, biskup Demetrios Ploumios, předseda Shromáždění pravoslavných biskupů Francie, pastor Christian Krieger, předseda Protestantské federace Francie, a Antony Boussemart, předseda Buddhistické unie Francie.

Kvůli útokům na policii a úřady vyzvali signatáři k posílení nezbytné důvěry mezi jednotlivými vrstvami obyvatelstva a silovými složkami. Vyzvali politiky, aby zodpovědně spolupracovali na obnově spravedlnosti a míru.

"Dnes více než kdy jindy ať jsou všichni věřící služebníky míru a společného dobra. Všichni jsme k dispozici, abychom k tomu přispěli," uzavřeli prohlášení. Francouzští biskupové také navrhli modlitbu za obnovení míru v zemi, která byla poskytnuta farnostem a katolickým společenstvím ve Francii.

Zdroj: Catholic News Agency

Církev a společnost