EDITORIAL. Po ruské invazi se mnoho Ukrajinců cítilo opuštěnými. Kromě války však v Evropě a ve světě propukla solidarita s ukrajinským lidem. Papež vyhlásil na zítra den, který má být znamením blízkosti k utrpení Ukrajinců: "Bůh je na straně těch, kdo vytvářejí mír, ne na straně těch, kdo používají násilí."
Mnozí Ukrajinci se v těchto dramatických dnech cítili opuštěni. Nechtějí slyšet o "ceně benzínu", protože se cítí být zaprodáni. Vědí, že vnější intervence by mohla vyvolat mnohem větší konflikt, který by byl pro svět zničující. Běloruský prezident Lukašenko prohlásil, že i sankce by mohly Putina dotlačit k jaderné válce. Scénář, na který bychom nechtěli ani pomyslet.
Tváří v tvář ruskému útoku a nočním můrám však roste solidarita. Invaze do svobodné země sjednotila Evropu jako nikdy předtím. Evropa, která je v mnoha otázkách tak rozdělená, nebyla nikdy tak jednotná jako dnes: stojí při ukrajinském lidu. Sousední země otevřely uprchlíkům své hranice: Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko. Ostatní země jsou připraveny přijmout uprchlíky. V Evropě i na dalších kontinentech probíhají demonstrace a iniciativy za mír a solidaritu s Ukrajinou.
Křesťanské komunity, farnosti, sdružení a organizace Charita se zmobilizovaly, aby všemi možnými způsoby poskytly humanitární pomoc. Prezident Zelenskyj řekl, že ukrajinský lid cítí papežovu podporu. Při modlitbě Anděl Páně František zopakoval výzvu k umlčení zbraní, řekl, že "Bůh je na straně těch, kdo vytvářejí mír, ne na straně těch, kdo používají násilí", a že "obyčejní lidé chtějí mír". Vidíme tolik solidarity při pohledu na záběry dětí, žen a starých lidí, kteří prchají pěšky nebo jsou zavřeni v krytech, aby se modlili se zděšenými tvářemi, nebo jsou vedle padlých. Nyní je naděje na vyjednávání.
S Ukrajinci máme tolik sympatií. Lidé, kteří chtějí mír a tolik trpěli. Ve 30. letech 20. století je Stalin nechal vyhladovět, protože se postavili na odpor sovětské politice: několik milionů Ukrajinců zemřelo na následky hladomoru. Jedná se o málo známou vyhlazovací akci, hladomor, vyhlazování lidí hladem.
Mnoho Rusů se za invazi stydí. Provládní média ji označují za "vojenskou operaci", "osvobozovací" nebo "denacifikační" zásah. Je mnoho Rusů, kteří tomu věří. Mnoho Rusů však demonstruje za mír a proti útoku. Mnoho z nich bylo zadrženo. Podpořme Rusy, kteří jsou pro mír. Podpořme ruské vojáky, kteří nechtějí střílet na Ukrajince, snad i s holýma rukama před tankem. Pomozme Rusům, kteří věří v tuto válku, pochopit, kde je zlo. Především však neopouštějme Ukrajince.