Nemocniční kaplani získali kvalifikaci ke své práci

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace17. 9. 2024, 16.46

Téměř čtyři desítky nemocničních kaplanů složily v sobotu 7. září 2024 písemné a ústní zkoušky, kterými studující uzavřeli celoroční docházku do čtvrtého běhu kurzu celoživotního vzdělávání Nemocniční kaplan na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého. Mezi účastníky kurzu byli zastoupeni kaplani z Církve českobratrské evangelické a arcidiecézí Olomouc a Praha, diecézí Brno a Hradec Králové.

image:Image 63/source/orig/62079_43190_0_240917-nemocnicni-kaplani-0.jpg
Foto: Roman Nehera

„Cílem kurzu je prohloubení vědomostí získaných pregraduálním studiem teologického směru ve specifické oblasti pastorace nemocných a osvojení nových poznatků a především praktických dovedností, které jsou nezbytným předpokladem pro získání odborné způsobilosti nemocničního kaplana,“ uvedl odborný garant kurzu prof. Damián Němec.

Zkouškou úspěšně prošlo 39 účastníků, kteří absolvovali vzdělávání v rozsahu 264 hodin. Teoretická část obsahovala dvě sady předmětů z medicínského a teologického bloku. Na teoretickou část frekventanti navázali praktickou částí v rozsahu 136 hodin. Praxe absolvovali ve zdravotnických zařízeních různého typu nebo v domovech pro seniory.

„Na výuce se podílela bezmála třicítka odborníků – lékařů, zdravotníků, psychoterapeutů a teologů, kterým patří velké poděkování za jejich osobní i profesní nasazení. Pro většinu z nich je zapojení do výuky srdeční záležitostí a svou účastí potvrzují důležitost duchovní péče o nemocné,“ dodala odborná garantka praxí a koordinátorka nemocničních kaplanů v Arcidiecézi olomoucké dr. Marta Hošťálková.

S vedením praxí na pracovištích velkou měrou pomohli nemocniční kaplani z nemocnic a hospiců v Olomouci, Zlíně, Kroměříži a v Pasece.

Cyrilometodějská teologická fakulta UP tento kurz vypisuje od roku 2014. Do letošního roku jej absolvovalo 125 účastníků. Na kurzu se podílela Katolická asociace nemocničních kaplanů v České republice.

Lenka Peřinová, CMTF UP

Život z víry

image:Image Žít jako křesťan
Žít jako křesťan Rowan Williams
image:Image Rýn se vlévá do Tibery
Rýn se vlévá do Tibery Ralph M. Wiltgen
image:Image Kostelník
Kostelník Jan Graubner
image:Image Proč chodit do kostela?
Proč chodit do kostela? Timothy Radcliffe