Němečtí katoličtí biskupové na závěr své návštěvy ad Limina apostolorum ve Vatikánu v pátek 18. listopadu ve velkém přednáškovém sále Augustiniánské univerzity několik hodin diskutovali na mimořádném jednání s vedoucími hlavních vatikánských úřadů.
Tématy byly aktuální církevně-politické, církevně-právní a teologické záležitosti. Neobvykle dlouhého setkání se zúčastnili mimo jiné kardinál státní sekretář Pietro Parolin a vedoucí Dikasteria pro nauku víry, kardinál Luis Ladaria Ferrer, a Dikasteria pro biskupy, kardinál Marc Ouellet. Oproti očekávání chyběl papež František, který se s německými biskupy nicméně setkal už ve čtvrtek.
Pozadí rozhovoru, který se uskutečnil na závěr této pětidenní návštěvy, tvoří snaha o reformu katolické církve. Tu inicioval papež František na začátku svého pontifikátu a odráží se také v současném synodálním procesu. V Německu se vedle toho vytvořil reformní projekt tzv. německé synodální cesty, která usiluje o dalekosáhlé změny v katolické morálce i nauce. Pozorovatelé předpokládají, že se biskupové s vatikánskými představiteli diskutovali mimo jiné o požadavku svěcení žen, demokratičtějším způsobu volby biskupů či o nové nauce o manželství a sexuální morálce.
Zejména ve Státním sekretariátu existují vážné výhrady k zásadní změně ve volbě biskupů. Již dříve zaznělo, že rozhodnutí německé synodální cesty zřídit řídící orgán katolické církve v Německu složený z biskupů a nekleriků není v souladu s kanonickým právem a učením II. vatikánského koncilu. Proti změně nauky o lidské sexualitě, jak ji navrhovala většina členů synodální cesty, jsou značné námitky zejména ve vatikánském Dikasteriu pro nauku víry. Německá synodální cesta"zatím neformulovala, jaké budou důsledky, pokud Vatikán její reformní požadavky odmítne. Očekává se, že na příštím shromáždění zástupců z německé synodální cesty v březnu budou hrát důležitou roli právě tyto římské rozhovory.
Zastánci rozsáhlých změn se domnívají, že pokud Řím reformy odmítne, opustí katolickou církev v budoucnu ještě více Němců. V loňském roce zrušilo své placené členství v katolické církvi asi 360 000 lidí, což bylo více než kdykoli předtím.
Zdroj: Kathpress