Členové německé biskupské konference dnes zahájili pouť Ad limina apostolorum do Říma ranní mší u hrobu apoštola Petra ve Svatopetrské bazilice. Jejich předseda limburský biskup Georg Bätzing ve svém kázání vyzval k zachování jednoty církve a zároveň k umožnění obrácení a obnovy. Uvedl, že to není „snadný úkol".
Bätzing patří mezi stoupence tzv. německé synodální cesty, kterou mnozí teologové kritizují coby nepřípustné přizpůsobování katolické církve duchu doby. Tato reforma požaduje například svěcení žen či přehodnocení homosexuality v církevním učení. Předseda německé biskupské konference dnes v Římě zdůraznil společnou odpovědnost biskupů a věřících v tomto procesu. Je třeba "dobře si naslouchat, pečlivě argumentovat a poctivě spolu bojovat," řekl .Bätzing se také nepřímo vyjádřil k obvinění, že se němečtí katolíci svými reformními myšlenkami "vzdalují Římu". Zdůraznil, že Řím byl od počátku církevních dějin důležitým referenčním bodem pro katolickou víru a celou církev, není však "původem a cílem naší cesty víry". Tím je totiž Ježíš Kristus, kterého musejí hledat všichni členové Božího lidu. Vatikán se už nicméně k německé synodální cestě letos v létě postavil odmítavě s poukazem na to, že "nemá moc zavazovat biskupy a věřící“ k „novým způsobům řízení a novým doktrinálním a morálním postojům“.
V nadcházejících dnech budou němečtí biskupové v rámci pouti jednat s představiteli vatikánských úřadů o situaci církve ve svých diecézích. Na závěr je na programu společná debata s nejdůležitějšími vatikánskými zástupci a papežem.
Naposledy byla německá biskupská konference na pouti Ad limina před sedmi lety, v listopadu 2015.
Zdroj: Kathpress