Německý soud minulý týden rozhodl, že tichá modlitební shromáždění v blízkosti zařízení poskytujícího potratové poradenství nelze zakázat.
Rozhodnutí tak ruší zákaz vydaný v roce 2019 městem Pforzheim na jihozápadě Německa a potvrzený v květnu 2021 rozhodnutím soudu nižší instance.
Správní soud v Mannheimu 31. srpna rozhodl, že "úřady mohou shromáždění podmínit pouze tehdy, pokud by přímo ohrožovalo bezpečnost veřejnosti. To v tomto případě nebylo splněno."
Organizátorka modliteb toto rozhodnutí uvítala. "Každý lidský život je cenný a zaslouží si ochranu. Jsem potěšena, že budeme moci obnovit naše modlitební shromáždění na podporu žen a jejich nenarozených dětí na místě, kde to podle nás má největší smysl," uvedla Pavica Vojnovićová. Tato pro-life aktivistka vedla modlitební vigilie skupiny s názvem 40 dní pro život.
Vojnovićová podala odvolání pro obranu základních práv na svobodu vyznání, projevu a shromažďování s podporou lidskoprávní organizace ADF International.
Pro Familia, členské sdružení Mezinárodní federace plánovaného rodičovství, je provozovatelem tohoto zařízení.
"Je to jasné vítězství nejen 40 dní pro život, ale také všech, kteří se zabývají ochranou základních lidských práv. Německý lid má právo na pokojné shromažďování a projevy, včetně tiché modlitby, na svých veřejných ulicích," uvedla Lidia Riederová, pracovnice ADF International, která případ Vojnovićové podpořila.
V roce 2019 místní samospráva v Pforzheimu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko odmítla modlitební skupině udělit povolení k setkání v blízkosti centra. Dvakrát ročně se zde shromáždilo asi 20 lidí, kteří se po 40 dní modlili za ženy podstupující potrat a jejich nenarozené děti. Účastníci vigilie nikomu nebránili ve vstupu do budovy ani neblokovali chodník v okolí.
Když poradenské centrum požádalo policii, aby aktivisty monitorovala, nebyla zjištěna žádná pochybení. Vedení centra však požádalo, aby byla vigilie přesunuta na jiné místo nebo zcela zakázána.
Organizaci 40 dní pro život založil David Bereit v roce 2004 jako místní pro-life skupinu v Bryan-College Station v Texasu. Skupina se rozrostla v mezinárodní organizaci, která pořádá křesťanské modlitební a aktivistické kampaně za ukončení potratů.
Rozhodnutí soudu v Německu následuje po nedávném soudním vítězství Britky Rosy Lalorové. Ta byla zatčena, když se procházela a tiše modlila v blízkosti potratového zařízení v Liverpoolu během koronavirového lockdownu. Po zdlouhavém soudním procesu prokuratura stáhla všechna obvinění.
"Umlčování pro-life aktivit, včetně modliteb, je opakujícím se problémem v celé Evropě. Když vláda začne zakazovat tichou modlitbu na určitých místech, dostáváme se do oblasti potírání názorů odlišných od přesvědčení většinové společnosti - což je pro všechny děsivé. Musíme usilovně hájit naše základní svobody na veřejných prostranstvích a postavit se proti pokusům o podkopávání pokojného shromažďování a vyjadřování vlastního přesvědčení," uvedl Felix Böllmann, vedoucí poradce ADF International.