Plenární zasedání „Synodální cesty“ německé katolické církve skončilo v sobotu 5. února 2022 hlasováním ve prospěch návrhů textů požadujících požehnání pro osoby stejného pohlaví a změny katechismu o homosexualitě. Všechny požadavky byly specifikovány v dokumentu s názvem „Oslavy požehnání pro páry, které se milují“. Účastníci zasedání rovněž podpořili další diskusi ohledně textu „o významném přehodnocení homosexuality“. Text uvádí, že „části 2357-2359 a 2396 Katechismu katolické církve (homosexualita a čistota) by měly být revidovány jako součást „přehodnocení homosexuality“.
Hlasování se uskutečnilo v poslední den třetího zasedání Synodálního shromáždění, nejvyššího rozhodovacího orgánu Synodální cesty, ve Frankfurtu na jihozápadě Německa. Synodální shromáždění se skládá z biskupů, 69 členů významného laického Ústředního výboru německých katolíků (ZdK) a zástupců dalších částí německé církve.
První den akce členové schválili „orientační text“ vymezující teologické základy Synodální cesty a také dokument o „moci a rozdělení moci v církvi,“ uvedla CNA Deutsch. Druhý den členové podpořili texty vyzývající k svěcení žen na kněze, nepovinný kněžský celibát v římskokatolické církvi a zapojení laiků do volby nových biskupů. Poslední den účastníci schválili celkem čtyři dokumenty.
Text s názvem „Magistrální prohlášení o manželské lásce“ byl přijat k dalšímu projednání poměrem 169 hlasů proti 30, 6 se zdrželo hlasování. Dokument, který také vyzývá ke změnám Katechismu katolické církve mj. uvádí: „Manželé přebírají odpovědnost za načasování, kdy se stanou rodiči, za počet svých dětí a také za různé metody plánování rodičovství. Děje se tak ve vzájemné úctě a v souladu s vlastním svědomím.“ V tomto smyslu by měl být katechismus upraven v těchto článcích 2366 a 2367, 2396 (manželská plodnost), 2368-2370, 2399 (regulace početí).
Poslední text schválený 5. února, který nese název „Základní řád služby v církvi“, vyzývá k reformě zákonů o zaměstnanosti v místní katolické církvi, která je v Německu druhým největším zaměstnavatelem po státu. V prvním čtení byl schválen 181 hlasy pro, 13 proti a 11 se zdrželo hlasování.
V sobotu na shromáždění promluvil také arcibiskup Nikola Eterović, apoštolský nuncius v Německu: „Papež často mluví o synodalitě a o pozitivních aspektech s ní spojených, ale stejně tak vybízí k vyvarování se falešného porozumění a chyb.
„Jako charakteristické aspekty synodality římský biskup zmiňuje především tyto: synodalita je dar Ducha Svatého; je to cesta k církevnímu společenství, jehož úkolem je poslání, evangelizace dnešního světa; synodální církev vyžaduje účast všech, i když na různých úrovních.“
„Papež František zároveň varuje před parlamentarismem, formalismem, intelektualismem a klerikalismem.“
Vatikánská Kongregace pro nauku víry v březnu 2021 prohlásila, že církev nemá moc žehnat svazkům osob stejného pohlaví. Vatikánské prohlášení vydané se souhlasem papeže Františka vyvolalo protesty v německy mluvícím katolickém světě. Několik biskupů vyjádřilo podporu pro požehnání párům stejného pohlaví, zatímco kostely vyvěšovaly vlajky LGBT a skupina více než 200 profesorů teologie podepsala prohlášení kritizující Vatikán. Kněží a pastorační pracovníci po celém Německu uspořádali loni v květnu protestní den, během kterého vedli obřady požehnání, kterých se účastnily páry stejného pohlaví.
Příští synodální shromáždění se bude konat ve Frankfurtu ve dnech 8. až 10. září. Očekává se, že synodální cesta skončí na jaře 2023, před Synodou o synodalitě v Římě v říjnu příštího roku.