O víkendu skončilo ve Frankfurtu nad Mohanem čtvrté plenární shromáždění tzv. německé synodální cesty, snahy tamní katolické církve o reformu. Má tato iniciativa šanci přinést zásadní změny v oblasti řízení církve i katolické sexuální morálky, či se jedná o slepou uličku?
Přibližně 200 delegátů diskutovalo mimo jiné o dokumentech týkajících se homosexuálních kněží, transsexuálních katolíků nebo ženského kněžství. Velkou většinou byl schválen základní text "Ženy v církevních službách a úřadech" a dále "Přehodnocení homosexuality v učení církve" a "Základní řád církevní služby". Čtyřstránkový dokument o přehodnocení homosexuality například obsahuje požadavek na revizi příslušných pasáží Katechismu katolické církve včetně vyškrtnutí „homosexuálního chování“ ze seznamu hlavních hříchů proti čistotě. Tyto dokumenty byly postoupeny k dalšímu zpracování odpovědným skupinám. Znovu by se o nich mělo rozhodovat na dalším shromáždění, které se bude konat v březnu 2023.
Velká většina účastníků synody považovala za zvláště perspektivní usnesení o přípravě "synodální rady": 93 % hlasovalo pro "synodální výbor", který by připravil zřízení "synodální rady", jež by měla koordinovat katolickou církev v Německu. Ze všech zúčastněných hlasovalo pro tento návrh 88 procent biskupů. Zatím není jasné, zda by tato synodální rada měla stát nad biskupskou konferencí, či vedle ní a jakou roli bude v budoucnu hrát Ústřední výbor německých katolíků (ZdK). Jde o hlavní orgán katolických laiků, v jehož čele stojí 66letá Irme Stetter-Karpová. Ta po skončení synodálního shromáždění vyjádřila svou spokojenost. "Jsme připraveni přijímat obtížná rozhodnutí společně s biskupy," vysvětlila. "Tuto synodalitu jsme praktikovali v Německu. A všímáme si, jak nám to prospívá." ZdK se "synodální cesty" účastní společně s Německou biskupskou konferencí.
Předseda Německé biskupské konference biskup Georg Bätzing popsal synodální shromáždění jako setkání se vzestupy a pády. "Zažili jsme, že diskuse, debata a dynamika jsou možné. Pro mě je nejdůležitější, že jsme zůstali spolu," řekl. "Toto setrvávání pohromadě se překládá jako synodalita. Synodalita je vyjádřením různých názorů. Jsem vděčný, že tyto názory mohly být vyjádřeny slovy," dodal. Předseda německých biskupů zároveň vyjádřil zklamání, že ve čtvrtečním hlasování neprošel text o sexuální etice. Ten vedle revize toho, jak církev vnímá homosexualitu, požadoval také změnu v církevním učení o bisexualitě či genderové identitě.
Další valné shromáždění německé katolické církve se uskuteční v březnu příštího roku opět ve Frankfurtu nad Mohanem. Německá synodální cesta má také řadu kritiků z řad teologů i duchovních. Proti se vyjadřuje například německý kuriální kardinál Walter Kasper blízký papeži Františkovi. Je také otázkou, jak se k nejnovějšímu vývoji v církvi v Německu postaví Vatikán. Zatím poslední vyjádření Svatého stolce v červenci tohoto roku bylo odmítavé.
Zdroj: Vatican News, Kathpress, Catholic News Agency