Nejvyšší soud Spojených států dnes 24. června 2022 zrušil rozsudek ve věci Roe v. Wade historickým rozhodnutím 6:3. Tím byl zrušen téměř půl století trvající rozsudek, kterým bylo ve Spojených státech stanoveno ústavní právo na potrat. Tímto rozhodnutím mohou demokraticky zvolené orgány jednotlivých států USA svobodně regulovat potraty tak, jak se to dělo v celé americké historii předtím, než Nejvyšší soud tuto otázku federalizoval.
Potratový případ Dobbs vs. Jackson Women's Health Organization ve státě Mississippi je všeobecně považován za nejočekávanější a nejdůležitější rozhodnutí Nejvyššího soudu od doby rozsudku ve věci Roe v. Wade. Ruší tak nejen tento přelomový potratový případ z roku 1973, ale také také rozhodnutí v případu Casey vs. Planned Parenthood (americká síť potratových klinik - pozn. překl.) z roku 1992, které případ Roe potvrdilo.
"Potraty představují hlubokou morální otázku. Ústava nezakazuje občanům jednotlivých států regulovat nebo zakazovat potraty. Případy Roe a Casey si tuto pravomoc přisvojily," uvádí se ve stanovisku Nejvyššího soudu. "Nyní tato rozhodnutí rušíme a vracíme tuto pravomoc lidem a jejich voleným zástupcům."
Stanovisko k případu Dobbs napsal soudce Samuel A. Alito Jr., ke kterému se připojili přísedící soudci Clarence Thomas, Neil M. Gorsuch, Brett M. Kavanaugh a Amy Coney Barrettová. Thomas a Kavanaugh podali souhlasná stanoviska. Předseda Nejvyššího soudu John Roberts podal souhlasné stanovisko k rozsudku. Přísedící soudci Stephen Breyer, Sonia Sotomayorová a Elena Kaganová vyjádřili nesouhlas.
"Zrušením rozsudků Roe a Casey se tento soud zpronevěřuje svým hlavním zásadám. Se zármutkem - kvůli tomuto soudu, ale především kvůli mnoha milionům amerických žen, které dnes přišly o základní ústavní ochranu - vyjadřujeme nesouhlas," uvádí se v disentním stanovisku.
Rozhodnutí nezakazuje ani nekriminalizuje potraty, ani neuznává ústavní právo nenarozeného dítěte na život. Jedním úderem však soud svým rozhodnutím smetl zakořeněné právní překážky, vytvořené a přísně prosazované federální justicí, které po desetiletí bránily státům jako je Mississippi, výrazně omezit nebo zakázat zabíjení nenarozených dětí.
Tímto rozhodnutím se v USA otevírá nová éra potratové politiky, jejíž bojiště se nyní přesouvá do zákonodárných sborů na úrovni států. Demokraticky zvolené orgány nyní mohou svobodně diskutovat a regulovat potraty podle svého uvážení, jak se to dělo v celé americké historii předtím, než Nejvyšší soud tuto otázku federalizoval.
Rozhodnutí zároveň představuje přelomový okamžik pro katolickou církev a pro pro-life hnutí ve Spojených státech, kteří usilovali o zrušení rozsudku Roe v. Wade od 19. ledna 1973, kdy bylo toto přelomové rozhodnutí přijato v poměru 7:2.
"Amerika byla založena na pravdě, že všichni muži a ženy jsou si rovni a mají Bohem dané právo na život, svobodu a mohou usilovat o štěstí," uvedli ve společném prohlášení po zveřejnění stanoviska arcibiskup Jose H. Gomez z Los Angeles a arcibiskup William E. Lori z Baltimoru.
"Tuto pravdu rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ve věci Roe v. Wade, které legalizovalo a normalizovalo ničení nevinného lidského života, popřelo," uvádí katoličtí biskupové. "Dnes děkujeme Bohu, že soud toto rozhodnutí zrušil." Gomez je předsedou Konference katolických biskupů USA (USCCB) a Lori je předsedou Výboru USCCB pro aktivity pro-life.
"Dnešní rozhodnutí je také plodem modliteb, obětí a podpory z řad mnoha obyčejných Američanů. Během těchto dlouhých let miliony našich spoluobčanů pokojně spolupracovaly na vzdělávání a přesvědčování svých sousedů o nespravedlnosti potratů, poskytovaly péči a poradenství ženám a usilovaly o prosazení alternativ k potratům, jako jsou adopce, pěstounská péče a veřejné politiky, která skutečně podporuje rodiny," pokračuje prohlášení.
"Dnes sdílíme jejich radost a jsme jim vděční. Jejich práce pro život odráží vše, co je v naší demokracii dobré, a hnutí pro-life si zaslouží být zařazeno mezi velká hnutí za sociální změny a občanská práva v dějinách našeho národa."
Výsledek Dobbsova případu nebyl velkým překvapením, protože konečné stanovisko se v podstatě podobalo návrhu, který soudce Alito sepsal v únoru, a který 2. května unikl do tisku.
V případu Roe v. Wade soud rozhodl, že státy nemohou zakázat potraty před dosažením životaschopnosti plodu, kterou soud určil na 24. až 28. týden těhotenství. Téměř o 20 let později soud potvrdil rozsudek v případu Planned Parenthood v. Casey. V rozhodnutí z roku 1992 se uvádí, že státy sice mohou regulovat potraty před životaschopností plodu, ale nemohou prosazovat "nepřiměřenou zátěž", kterou soud definoval jako "podstatnou překážku v cestě ženy, která chce provést potrat neživotaschopného plodu".
Mississippský zákon o gestačním věku, který byl předmětem případu Dobbs, přímo napadal obě rozhodnutí, protože zakazuje potraty po 15. týdnu, tedy dlouho před stanoveným bodem životaschopnosti.
"Rozsudek Roe byl od počátku špatný. Jeho odůvodnění bylo mimořádně slabé a rozhodnutí mělo škodlivé důsledky. Roe a Casey zdaleka nepřinesly celonárodní řešení otázky potratů, ale naopak roznítily debatu a prohloubily rozpory. Je načase vrátit otázku potratů do rukou volených zástupců lidu," uvádí se dále ve stanovisku.