Indie byla velmi těžce zasažena druhou vlnou pandemie, která tvrdě udeřila i v odlehlých venkovských oblastech. Arcidiecézní charita Praha pomáhala nejchudším rodinám.
Náhlý příval lidí vracejících se z velkých měst, kam předtím odcestovali kvůli obživě, zpět do rodných vesnic bez řádných testů a preventivních opatření vedl k lavinovitému šíření viru.
Například vláda státu Karnátaka vyhlásila nejprve zákaz vycházení na víkend, po něm následoval plný lockdown od dubna až do června. Ač byla opatření postupně uvolňována, řada omezení chudým Indům ztrpčuje život i nadále. Druhá vlna pandemie zhoršila již tak špatnou situaci z loňského roku.
Rodiny zůstaly bez příjmů, protože živitelé ztratili zaměstnání. Díky štědrým dárcům poskytla Arcidiecézní charita Praha pomoc nejchudším rodinám ve výši 1 800 000 korun. Podpora zahrnovala potravinové balíčky, sadbu drobným zemědělcům i finanční podporu začínajícím drobným podnikatelům, kteří hledali nové zdroje obživy.
Rodina Rebecy žije v Sagaru, 70 kilometrů od města Shimoga. Otec Raymond zemřel, když byla Rebeca ještě miminko. Její matka Theresa s ní zůstala sama. Pracuje jako služebná v domácnostech a svou dceru vzdělává díky programu Adopce na dálku®. Rebeca úspěšně dokončila předuniverzitní studia a nyní studuje v bakalářském programu. Chce v budoucnu pracovat v bankovním sektoru a postarat se díky dobré práci o matku. Během lockdownu nemohla paní Theresa pracovat: „Potravinová pomoc nás zachránila, když jsem nemohla jít do práce. Děkuji všem dárcům Charity Praha za jejich štědrou podporu. Modlím se k Bohu, aby jim požehnal.“
Oba rodiče chlapce Manju pracují jako zemědělští dělníci. Manju už brzy získá inženýrský diplom v oboru strojírenství. „Bez vaší pomoci by nebylo možné, abychom synovi poskytli vzdělání,“ říká s vděčností Manjův otec. „Byl by stejně jako my obyčejným dělníkem. Vaše podpora zlepší budoucnost celé rodiny.“ Během druhé vlny koronaviru přišli oba rodiče o práci. Bez příjmů a bez úspor jim nevycházely peníze ani na základní potraviny. Bohužel šli někdy spát i bez večeře. Potravinová pomoc od pražské Charity přišla v nejtěžším období. Pandemie způsobila katastrofu milionům takových rodin, které jsou plně závislé na námezdné práci.
Pandemie zasáhla do životů chudých lidí v Indii nepředstavitelným způsobem. Lidé ztratili zdroje obživy, bojovali o holé živobytí a často se zadlužili. Dramaticky stoupl počet sebevražd. Pan Rajashekar, námezdní pracovník, otec dvou dětí, si vzal život letos na jaře. Paní Jyothi, devítileté Avani a čtyřleté Anaze táta a manžel chybí. Materiálně je podporuje ADCHP potravinovými balíčky i úhradou nákladů na vzdělání.