Nárůst interrupcí v Anglii a Walesu: Prožíváme národní tragédii

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 7. 2023, 8.00

"Národní tragédií" nazvali obhájci života rozsah potratů v Anglii a Walesu. Vláda oznámila 17% nárůst potratů, ale rozšiřuje povinnou propotratovou výchovu i na Severní Irsko.

image:Image 38/source/orig/37502_woman-geeb367baf-1280.jpg
Ilustrační foto

Údaje ministerstva zdravotnictví Velké Británie ukazují, že od ledna do června 2023 bylo v Anglii a Walesu zabito 123 219 nenarozených dětí. Britský školský systém navíc povinně propaguje potraty již na střední škole, což znamená, že jsou součástí osnov sexuální výchovy od 11 let. V červnu byla v Severním Irsku prosazena změna zákona v této oblasti, aniž by proběhla jakákoli veřejná občanská konzultace.

Od ledna příštího roku budou všechny střední školy v Severním Irsku povinny vyučovat o dostupnosti interrupcí a předcházení těhotenství. Rozhodnutí je zdůvodňováno nutností splnit doporučení OSN ohledně kontroly porodnosti. Pro-life organizace však varují, že nadace jejichž služeb školy využívají, učí dospívající dívky, jak tajně podstoupit potrat bez vědomí rodičů. Dívky jsou vyzývány, aby se přihlásily na návštěvu potratového centra, i v případě, že si nejsou jisté, zda chtějí potrat podstoupit.

Obhájci počatého života hovoří o politice plné diskriminace. Za příklad uvádí kategoricky nařízenou reformu systému vzdělání v Severním Irsku nebo probíhající kampaň sedmadvacetileté Heidi Crowterové s Downovým syndromem, která bojuje za právo na život pro lidi s postižením. "V roce 2023 žijeme ve společnosti, kde jsou lidé s postižením posuzovány jak po narození, tak v mateřském lůně," poznamenává Crowterová (za iniciativu Don't Screen Us Out). Dívka chce žalovat britský zákon o potratech u Evropského soudu pro lidská práva. Umožňuje totiž usmrtit dítě až do 24. týdne života plodu nebo později, pokud existují lékařské indikace, že se narodí s postižením. Mezi postižení v této kategorii patří mimo jiné také Downův syndrom. Heidi Crowterová mluví o zjevné diskriminaci a žádá, aby se hranice 24 týdnů uplatňovala bez ohledu na zdravotní stav dítěte.

Rozhodnutí předložit kauzu ve Štrasburku následuje po prohře u britských soudů, kde soudci rozhodli, že k diskriminaci nedošlo, protože zákon o potratech neporušuje práva "žijících postižených". Pokud evropský soud případ přijme a shledá, že britský zákon dikriminuje osoby se zdravotním postižením, bude to "právní precedens pro všech 46 zemí, které jsou členy Rady Evropy", uvádí se na internetových stránkách organizace Don't Screen Us Out.

Elżbieta Sobolewska-Farbotko - Velká Británie, pro polskou sekci Vatican News

Život z víry Církev a společnost