„Modleme se, aby vše, k čemu dospěla synoda o synodalitě, bylo pro dobro církve,“ tak zní naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem Františkem na měsíc listopad v roce 2024.
V pořadí 16. generální shromáždění biskupské synody v Římě skončilo 26. října 2024 zveřejněním závěrečného dokumentu. Shrnuje plody nejobšírnějšího procesu konzultací v dějinách církve. Trval čtyři roky. Je nutno obdivovat postupný proces učení se komunikovat s úctou, otevřeně a kultivovaně. Nenajdeme ve světě obdobu velkolepého vnitřního kvasu, jímž se vybrala latinská katolická církev i církve východní. Spory, nevyjasněné postoje či nejistota, jež doprovází celé dějiny církve, otevírají nové podoby jednoty v různosti. Proto je dílem Ducha Svatého: působí plodnou a tvůrčí a ozdravující rozdílnost společně sdílených Božích tajemství.
Boží lid očekává Kristův příchod ve slávě tím, že mu vychází vstříc. Jak? Tím, že vyzařuje světlo Krista zmrtvýchvstalého ze své tváře. Na první místo klade synoda toto živé evangelium. Boží lid kráčí společně za těmi, kdo jej na cestě k Otci předešli v čele s Kristem, a zároveň s těmi, kdo k Otci přivádí a neopouštějí nás: Kristus i všichni jeho služebníci. Společně, usilovně a radostně k jedinému cíli: k dovršenému království a ke konečné proměně do slávy se svým Králem (LG 5). Spojení, které nám nikdy nebude odňato. Začíná nejdůležitější fáze synody: její uskutečnění.
Ptejme se podruhé: Jak? Papež nám naznačuje odpověď ve své nové encyklice O lidské a božské lásce Srdce Ježíše Krista: „Církev potřebuje prohloubit spíše lásku. Mnohem více než reformovat struktury.“ Hlavní povinností synodální církve je radost z rozdílnosti, jež působí Duch, dále radost z nové podoby jednoty, tvořené Duchem, a konečně radost poutníků naděje, které Otec vyhlíží. Budoucí svět potřebuje více než kdy jindy setkat se s radostným očekáváním dovršení a proměny světa. To je hlavní plod synody: nová zjevnost směřování, které jediné dává našim diskuzím ochotu, smysl, náplň, formy, i formulaci překážek.
Pavel Ambros SJ, národní ředitel Celosvětové sítě modlitby s papežem