Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.
Building Bridges se zaměřuje na pomoc obětem trestných činů a zároveň pachatelům pomocí dialogu mezi nesouvisejícími obětmi a pachateli, který je vedený facilitátory. Projekt se koná v prostředí věznic. Během setkání oběti a pachatelé prožívají velkou vnitřní proměnu. Oběť se osvobozuje od svých traumat a trápení, pachatel se vciťuje do oběti, která je skutečná a zraněná. Tento projekt má vysoce pozitivní dopad na obě skupiny. Více se o něm dozvíte z pořadu Dopoledne s Proglasem v pondělí 9. května od 9.00.
První Institut Paměti národa v naší republice, muzeum nové generace, otevřeli v březnu v Pardubicích. Muzeum stojí na osobních příbězích pamětníků ze sbírky Paměť národa a nabízí zcela jinou návštěvnickou zkušenost, než na jakou jsme zvyklí v tradičních muzeích. Expozice využívá rozšířenou realitu, speciální promítací komory s kouřovými efekty, dotykové obrazovky nebo digitálního průvodce. V pořadu královehradeckého studia můžete toto místo navštívit, poslechnout si některé ze zvuků, které návštěvníky v rozšířené realitě doprovázejí a v závěru se dozvědět i reakce studentů, kteří výstavou s programem právě prošli. Pořad připravil redaktor Martin Weisbauer a uslyšíte jej v pondělí 9. května od 20.15.
Tématem dalšího pořadu Za 5 pět jsou zkušenosti ruských studentek a studentů na tuzemských vysokých školách během ukrajinské války. Hovoří Daria Gosteva, studentka scénografie na DAMU, Alisa Okisheva studentka umění na KTF UK a budoucí architekt Aleksey Kotegov z pražské FA ČVUT. Studentka DAMU popisuje život svých přátel v Rusku takto: „Jako když žiješ s vrahem a nemůžeš odejít.“ Týdeník Za 5 pět si můžete připomenout ve čtvrtek 12. května od 16.00.
Seriál Pohledy do dějin hudby se svou 16. částí dostává do 20. století. Tentokrát se Klára Beránková zaměří na francouzské skladatele Arthura Honeggera, Francise Poulenca, Oliviera Messiaena, Arnolda Schönberga a Paula Hindemitha. Poslouchejte Oktávu v pátek 13. května od 16.55.
Zpěvačka Lenka Slabá působí na české folkové scéně od začátku 80. let minulého století. Byla mimo jiné členkou skupin Spirituál kvintet nebo Nezmaři. Poté strávila 18 let v Kanadě. Nyní je zpět v Česku a vystupuje s kapelou Triolla. Tu tvoří její muž Áda Vostrý, dále kontrabasista a známý moderátor folkových festivalu Zdenek Schwager a konečně kytarista a písničkář Luboš Stráník. Skupina vystoupí živě v Koncertním studiu Proglasu v pátek 13. května od 19.15.
V pořadu Slyšte, lidé! představí Milan Tesař tentokrát aktuální nahrávky českých, slovenských i světových kytaristů. Budeme poslouchat kytary akustické i elektrické, jazz, hudbu z 19. století, rock i různé fúze. Konkrétně se můžete těšit například na pákistánského kytaristu Reze Abbasiho ve spolupráci s jedním mladým českým hudebníkem, dále na Romana Pokorného, Carlose Santanu nebo na romského kytaristu z Francie Steeva Laffonta. Poslouchejte v sobotu 14. května od 19.15.
Tony Kalmová je holandská pastorační pracovnice. V 70. letech začala jezdit do Československa a postupně zde ve spolupráci s místními křesťany rozvíjela pastorační práci a službu vnitřního uzdravení. Nejen o její práci, ale především o její osobní cestě a ne vždy snadném hledání odpovědí na Boží výzvy si bude povídat s Ráchel Veselou v pořadu Křesťan a svět v neděli 15. května od 20.15.
Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.