Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Náboženská svoboda je ohrožena ve třetině zemí světa

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 3. 2024, 15.16
TiskTisk

Stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN a dalších mezinárodních organizacích v projevu na 55. zasedání Rady pro lidská práva naléhá na obnovení mezinárodního úsilí při řešení pokračujícího porušování lidských práv, včetně svobody náboženského vyznání.

image:Image 53/source/orig/52187_lightstock-129754-medium-user-43215197.jpg
Wikimedia Commons

V projevu na 55. zasedání Rady pro lidská práva, které začalo 26. února v Ženevě, arcibiskup Ettore Balestrero uvedl, že diskriminace a pronásledování věřících jsou na celém světě na vzestupu. Citoval údaje křesťanské organizace Církev v nouzi (Aid to the Church in Need), které ukazují, že svoboda vyznání je porušována v téměř třetině zemí světa, což se týká přibližně 4,9 miliardy lidí.

Bývalý nuncius v Konžské demokratické republice také upozornil, že v některých západních zemích dochází k náboženské diskriminaci a cenzuře pod rouškou “tolerance a inkluze“. "Právní předpisy, jejichž původním cílem byl boj proti nenávistným projevům, jsou často využívány jako nástroj zpochybňování práva na svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání, což vede k cenzuře."

Arcibiskup Balestrero zdůraznil, že při snaze o účinnější mezinárodní spolupráci, k níž vyzval papež František při řešení současných výzev v multipolárním světě, zejména při upevnění respektu k nejzákladnějším lidským právům, musí zůstat v centru pozornosti důstojnost lidské osoby, což je základem světového míru, jak uvádí Všeobecná deklarace lidských práv z roku 1948.

Lidská důstojnost se musí stát vůdčí zásadou také při vývoji a využívání umělé inteligence. "Pokrok v této oblasti by měl respektovat základní lidská práva a měl by sloužit lidskému potenciálu, nikoli mu konkurovat. Vývoj v této oblasti lze považovat za úspěšný pouze tehdy, pokud budeme jednat zodpovědně a dodržovat základní lidské hodnoty. "Úcta k lidské důstojnosti vyžaduje, abychom odmítli jakékoli pokusy redukovat jedinečnost každého člověka na algoritmus nebo na soubor dat a abychom nedovolili sofistikovaným systémům autonomně rozhodovat o osudu lidí."

Arcibiskup Balestrero dále poznamenal, že mnohé z problémů, kterým dnes čelíme, pramení z nedostatku úcty k lidské důstojnosti a z neschopnosti uznat naši vzájemnou propojenost. Připomněl pokusy o zavedení tzv. nových práv, která zpochybňují posvátnost každého lidského života a nejsou vždy v souladu s tím, co je pro člověka skutečně dobré. Tato nová práva, vedou k tomu, co papež František označil za "ideologickou kolonizaci", která podkopává lidskou důstojnost i  bratrství, neboť vytváří rozdělení mezi kulturami, společnostmi a státy, místo aby podporovala jednotu a mír.

“Naše společnost musí nadále stavět na základech správného chápání bratrství a úcty k posvátnosti každého lidského života, každého muže a ženy, chudých, starých lidí, dětí, nemocných, nenarozených, nezaměstnaných i opuštěných...Světová jednota a bratrství jsou nezbytnými podmínkami k dosažení respektování lidských práv v dnešním světě. Pokud si neuvědomíme, že jsme mezi sebou vzájemně propojeni, budeme trpět všichni," uzavřel vatikánský pozorovatel.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce


Focusy

Pronásledování křesťanů Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou