Na Velehradě se vybralo přes milion korun

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace5. 7. 2024, 6.23

Ve čtvrtek 4. července 2024 v 19.30 začal na pódiu před velehradskou bazilikou tradiční Večer lidí dobré vůle. Benefičním koncertem, kterým provedli moderátoři Marcela Augustová a Jiří Václavek, vyvrcholil první den 25. cyrilometodějských oslav. Na Velehrad dorazilo 20 tisíc návštěvníků a na charitativní projekty se vybralo 1 025 107 Kč. Částka ale ještě může narůst díky dárcovským SMS zprávám. Ty mohou lidé posílat na velehradskou sbírku i po skončení koncertu – DMS VELEHRAD 30, 60, 90 nebo 190 na číslo 87 777.

image:Image 59/source/orig/58978_39825_0_230622-dldv.jpg

Peníze si rozdělí Vstaň a choď, nezisková organizace Blízko nás, z.ú. a Nadační fond ADIUVARE.

Ústředním tématem 25. ročníku Dnů lidí dobré vůle je připomínka vydání pastýřského listu Hlas čs. biskupů v hodině velké zkoušky v červnu 1949, kterým začalo v naší zemi omezování svobody totalitním režimem a pronásledování nejen církve. A to nebylo opomenuto ani v rámci koncertu. Moderátoři skrze obrazovku pozvali na velehradské pódium Raymonda Kapauna, synovce Emila Josefa Kapauna. Statečného kněze a amerického vojenského kaplana s českými kořeny, který se vzepřel komunismu a ve svých 35 letech za svou odvahu položil život. „Strýcova láska byla tak hluboká, že dokázal odpustit i těm, kteří ho před více než 70 lety v zajateckém táboře v Severní Koreji mučili a nakonec i zabili. Jeho poselství naděje a laskavosti je stejným poselstvím, jaké i lidé dobré vůle na Velehradě ukazují celému světu,“ uvedl Raymond Kapaun.

Koncert Večer lidí dobré vůle zahájil již tradičně skladbou Velkomoravský chorál „domácí“ Jiří Pavlica s Hradišťanem. Následovala kapela Jelen, zpěvačka Viki Olejárová s písní Karla Kryla Děkuji, skupina Folk Team s písní Skála, rodina Kolčavových s pro nás netradiční písní – svahilským Otčenášem Baba Yetu, Hana a Petr Ulrychovi a Javory Beat. Vše za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů a dirigenta Stanislava Vavřínka, Sboru Stojanova gymnázia Velehrad, Akademického sboru Žerotín a Slováckého orchestru mladých.

Hosté v publiku

„Mezi pozvanými hosty byli zdravotníci, policisté, hasiči, vojáci, dobrovolníci a členové neziskových organizací, kteří pomáhají druhým. Také dorazili nejvyšší ústavní činitelé – předseda vlády Petr Fiala, místopředseda Senátu Tomáš Czernin, místopředsedové Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věra Kovářová a Jan Bartošek, místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nebo ministr zemědělství Marek Výborný,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Modlitba za vlast

Samotnému koncertu předcházela Modlitba za vlast, která se konala v bazilice ve spolupráci s Armádou ČR, dobrovolnými hasiči, Orlem, skauty a dalšími.

Národní pouť Velehrad 2024

Cyrilometodějské slavnosti 2024 vyvrcholí v pátek 5. července v 10:30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní mší svatou. Hlavním celebrantem bude J. Exc. Mons. Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský, kazatelem J. Exc. Mons. Jude Thaddeus Okolo, arcibiskup, apoštolský nuncius.

Od 12:30 do 15:00 proběhne koncert dechové muziky a bude připraven také program pro děti. Organizátoři očekávají přítomnost řady krojovaných účastníků.

Zdroj: www.dnylididobrevule.cz

Život z víry Národní poutě

image:Image Křesťané ve společnosti
Křesťané ve společnosti Doménec Melé