Tetínská pouť od 21. do 22. září 2024 bude zahájena požehnáním základního kamene přípravy stavby zcela nové kaple sv. Ludmily. Speciálně umělecky zpracovaný kámen s vytesanou symbolickou šálou sv. Ludmily, požehná během dvoudenních oslav emeritní arcibiskup Robert Bezák.
Kámen je k vidění už nyní v kostele sv. Ludmily. Hned po pouti se kámen vydá na svoji pouť do moravského Nového Lískovce, kde začne stavba nové kaple.
Svatoludmilská pouť na Tetíně je již tradiční pocta patrně nejznámější české světici, sv. Ludmile, která zemřela právě na tomto místě 15. září 921 mučednickou smrtí. Program začne v sobotu 21. září v 11 hodin mší a požehnáním základního kamene nové kaple a bude pokračovat až do večera neděle 22. září. Pestrý doprovodný program mohou zájemci navštívit oba dny na více místech. Chybět nebudou koncerty, programy pro děti s pouťovými atrakcemi, trhy, divadlo, kino, výstava ani ochutnávky burčáku. Vstup je zdarma.
Nápad na novou kapli ve vzdáleném Brně – Novém Lískovci vznikl již při výročí 1100 let od smrti sv. Ludmily. Moderní kapli, která vzniká na Kamenném vrchu v rámci parku, zasvětí její tvůrci právě první české kněžně. Její základní kámen věnuje Tetín přímo z místa, kde zemřela mučednickou smrtí. Návrh umělecké úpravy kamene připravil a vytesal umělecký kameník Dalibor Šebesta ze Zdic u Berouna. „Výsledek je dle mého názoru skutečně skvostný. Již několik týdnů nasává kámen duchovno v kostele sv. Ludmily na Tetíně, aby byl v sobotu P. Bezákem požehnán. Věřím, že poselství křesťanství, sounáležitosti a spolupráce bude cítit i v nové kapli v Novém Lískovci,“ říká Martin Hrdlička, předseda spolku SVATÁ LUDMILA a starosta obce Tetín. Zadavatelem nové kaple je statutární město Brno. Kámen mohou zájemci vidět s průvodcem až do jeho odjezdu v kostele sv. Ludmily, kde je vystavený.
Spolek SVATÁ LUDMILA je partnerem pouti a ke zmíněné světici připravuje poutní Stezku sv. Ludmily, kterou chce na jaře 2025 otevřít. Stezka vzniká také při příležitosti 1100. výročí přenesení ostatků sv. Ludmily z Tetína na Pražský hrad. V přípravě je také prodloužení Vintířovy stezky, která aktuálně končí v Blatné. Ambicí spolku je stezku prodloužit až do Břevnovského kláštera, kde jsou uloženy ostatky sv. Vintíře. Své aktivity spolek rovněž směřuje k roku 2027 a k připomenutí 1030. výročí smrti sv. Vojtěcha.
Podrobný program Svatoludmilské pouti najdete na Svatoludmilská pouť - podrobný program - Oficiální stránky obce Tetín (tetin.cz)
Více o spolku Svatá Ludmila na: www.nasisvetci.cz, www.putovanizakoreny.cz, www.svataludmila.cz
Svatá Ludmila 1100 let, z. s. – dnes již jen Svatá Ludmila, z. s.
Spolek Svatá Ludmila vznikl v roce 2015 s cílem propojovat svatoludmilská místa (nejen) v České republice a pečovat o odkaz sv. Ludmily. Po realizaci 1100. výročí její smrti v roce 2021 rozšířil spolek svou činnost do projektu poutní turistiky, Putování za kořeny, s myšlenkou propagace více či méně významných poutních míst v Čechách a na Moravě. V rámci projektu Naši světci se dále věnuje připomínání odkazu národních světců a historických osobností spojených s počátky českého státu.
Více na www.svataludmila.cz.