Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Na Kypru proběhlo setkání tiskových mluvčích biskupských konferencí Evropy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace31. 5. 2023, 14.10
TiskTisk

Ve dnech 24. - 26. května se na Kypru konalo pravidelné setkání tiskových mluvčích evropských biskupských konferencí, které se koná jednou za rok a pořádá ho CCEE (Rada evropských biskupských konferencí). "Církev a výzva umělé inteligence" byl název letošního hlavního tématu jednání. Mimo něj se účastníci věnovali také desátému výročí pontifikátu papeže Františka a Synodě o synodalitě. Českou republiku zastupovala na Kypru Monika Klimentová, vedoucí tiskového střediska ČBK.

image:Image 32/source/orig/31723_img-20230525-wa0043.jpg
Účastníci setkání před kaplí v Salamis, kde je hrobka apoštola Barnabáše
Foto: CCEE

Během setkání měli tiskoví mluvčí možnost navštívit také Severokyperskou tureckou republiku, pomodlit se u hrobu apoštola Barnabáše v Salamis, navštívit město Famagusta a seznámit se těžkou situaci místní církve.

Jednání zahájil Mons. Selim Sfeir, maronitský arcibiskup Kypru, který ve svém pozdravu vyzval účastníky, aby se snažili lépe porozumět tomu, čemu se říká tzv. umělá inteligence, aby o ní přemýšleli a využívali podle Ježíšova přání, který nás povolal hlásat radostnou zvěst až na konec světa, což ale obnáší zachovávání lidskosti a důstojnosti.

P. Bruno Varriano, vikář Latinského patriarchátu jeruzalémského na Kypru, popsal život katolické církve na tomto ostrově i složitost situace, která vznikla po rozdělení na dvě části v roce 1974. P. Varriano také vyzdvihl některé pozitivní změny v pastoraci na Severním Kypru, kde pravoslavná církev poskytla kostely pro slavení katolických liturgií. Uvedl, že s kyperskou pravoslavnou církví, která je na ostrově většinová, probíhá velmi dobrý ekumenický dialog.

Andrea Tornielli, redakční ředitel Dikasteria Svatého stolce pro komunikaci, přednesl příspěvek na téma "Deset let papeže Františka: komunikovat k evangelizaci". Tornielli vysvětlil, že "nelze pochopit papeže Františka ani jeho komunikaci, pokud nevycházíme z jediného velkého úkolu, který se nás jako křesťanů týká: hlásat Ježíšovo evangelium a napomáhat setkání s Ním díky osobnímu svědectví. Je to komunikační úkol, který se týká nás všech."

P. Paolo Benanti TOR, profesor etiky a bioetiky na Papežské gregoriánské univerzitě, hovořil o tématu umělé inteligence, která vytvořila nový jazyk, a jaké výzvy představuje pro oblast komunikace. "Dospějeme do světa, kde už nebude záležet na tom, zda jsme nějakou událost skutečně viděli, ale spíše na tom, kolikrát je tato událost popsána a nalezena ve vyhledávačích," uvedl.

Profesor také předvedl, jak nové technologické aplikace, včetně umělé inteligence, zcela mění způsob našeho myšlení, protože vytváří prostor pro uchovávání informací nekonečným a méně fyzickým způsobem. Dodal, že kontrola nových technologií je nyní geopolitickou otázkou, protože forma, jakou jsou tyto nové technologie umělé inteligence využívány, může zásadně změnit vnímání faktů.

P. Benanti v této souvislosti hovořil i o studii společnosti Microsoft týkající se války na Ukrajině, která prokázala, že mnoho ruských zpravodajských webů začínalo nejdříve s masivní kampaní proti očkování, než se těsně před agresí náhle změnila na silnou proruskou kampaň, čímž formovala veřejné mínění uživatelů stránek.

Sestra Nathalie Becquartová XMCJ, zástupkyně generálního sekretariátu synody, poskytla účastníkům řadu aktuálních informací o synodálním procesu a o přípravě publikace dokumentu Instrumentum laboris Synody o synodalitě, který bude brzy zveřejněn.

Alessandro Di Maio, tiskový mluvčí Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), nastínil "pozorovací" práci komise a představil některé novinky reformního balíčku týkajícího se umělé inteligence.

Na závěr setkání vystoupil Mons. Nuno Brás da Silva Martins, biskup z portugalského Funchalu, který je v rámci CCEE zodpovědný za média. Vyzdvihl charakteristické rysy komunikace papeže Františka, ale také hovořil o synodalitě, která je způsobem života církve a zároveň výzvou, aby byla církev denně skutečným společenstvím. K tématu umělé inteligence uvedl, že se setkáváme s informacemi, které vytvářejí realitu a které nám umožňují vytvářet realitu podle našich zájmů, je tedy třeba se řídit měřítky založenými na víře a pravdě. "Vývoj umělé inteligence probíhá právě nyní, a proto je obtížné jí zcela porozumět. Je však nutné rozlišovat a chodit v ní po takových cestách, abychom zůstali strážci lidskosti a lidské důstojnosti."

Zdroj: CCEE


Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou