Tisíce lidí zareagovaly na páteční pozvání církví do kostela. Noc kostelů se po třinácté stala příležitostí ukázat bohoslužebné místo jinak. Na hosty se místní připravili a těšili. Z každého návštěvníka měli radost. Pořadatelé letos napočítali 21 tisíc návštěvnických vstupů. Každý ze 145 zapojených církevních objektů vidělo průměrně okolo 150 příchozích.
Každý se snažil hosty zaujmout
A jako na každou návštěvu se místní komunity připravily. Někde nacvičili divadelní scénku, jinde zahráli na hudební nástroje, zazpívali, zavedli na kůr k varhanám nebo až do věže ke zvonům. Ze skříní se vytáhla bohoslužebná roucha, náčiní i knihy a uspořádala mini výstava. Program se snažili organizátoři navrhnout tak, aby s ním zaujali malé i velké. V některých farnostech se na hosty Noci kostelů připravili tak jako by čekali skutečnou návštěvu. Nechyběly koláče ani otevřená láhev vína.
Kostel koncertním sálem i jevištěm
Na některých místech zapojily farnosti do programu žáky hudebních škol a folklorních souborů. Koncert žáků Základní umělecké školy ve Frýdku-Místku zahájil program Noci kostelů například v kostele sv. Jana a Pavla v Místku. Své umění předvedly také děti navštěvující hudebku v Paskově. U kostela vystoupil místní folklórní spolek Paskovjanek a v Rychvaldu na Karvinsku zazpíval pěvecký sbor učitelů. Žáci a učitelé církevní ZUŠ duchovní hudby se předvedli v kostele sv. Šimona a Judy v Lískovci u Frýdku-Místku. Na řadě míst zněla varhanní hudba v podání místních varhaníků. Mezi nimi se objevily i dva talenty dětského věku – varhaníci Štěpán a Dominik Pončovi.
O Karkulce trochu jinak a jiné příběhy
Kostel se proměnil také v divadelní prostředí, kde místní předvedli představení nebo scénky inspirované biblickými příběhy. Děti v hodslavickém evangelickém kostele zahrály ukázku z Malého prince, v kostele sv. Jakuba v Libhošti děti a mládež uvedli pásmo o sv. Anežce České a evangelíci v Návsí nacvičili pohádku „O Karkulce trochu jinak“. Motivem 23. žalmu se inspirovala dětská schola v Ostravě-Přívoz v přestavení „Ovčí zpěvohra“. Scénku s názvem „Poustevník Prokop“ nacvičily a zahrály děti ZŠ Píšť. O hudební doprovod se postarala místní kostelní schola.
Koláče, káva, čaj, buřty i mešní víno
Poutníci, kteří během Noci kostelů stihli obejít více kostelů, se mohli setkat také s nabídkou občerstvení. Někde napekli buchty, uvařili čaj nebo kávu. Na pohoštění mysleli na více než třiceti místech. Krabice plné koláčů, tácy s jednohubkami a mísy plné uzenin měly pro hosty připravené ve Václavově na Bruntálsku. Na zahradě u evangelického kostela v Českém Těšíně-Rozvoj se opékaly buřty a v kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku nebo ve Sviadnově bylo možné ochutnat mešní víno.
Knižní premiéra v Suchých Lazcích
Noc kostelů se stala také příležitostí k prezentaci nových knih. V kapli sv. Andělů strážných v Suchých Lazcích u Opavy David Závěšický poprvé představil veřejnosti svou novou knihu s názvem „Historie kaplí v Suchých Lazcích“, kterou vydal ve spolupráci s obecním úřadem Suché Lazce. Knih se během večera prodalo několik desítek. Pořídit si knihu o kostele bylo možné také v místeckém kostele sv. Jana a Pavla. Publikace s názvem „Domus orationis“ a podtitulem „Farní chrám sv. Jana a Pavla v Místku v proměnách času“ vyšla již v roce 2020 a jejím autorem je historik David Pindur. Aktuálně kostel prochází proměnou během opravy věže. Jen den před Nocí kostelů byly do báně uloženy schránky s poselstvím pro příští generace.
Foto: Jarmila Fussová/Člověk a Víra
Stovky snímků z události najdete v galerii spolku Člověk a Víra.
Fotogalerie - snímky fotografů spolku Člověk a Víra, farnost Václavovice u Bruntálu, farnost Suché Lazce.