Na beatifikaci Jána Havlíka do Šaštína se chystá několik tisíc lidí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 8. 2024, 10.01

Několik tisícovek věřících očekávají poslední srpnový víkend v Šaštíně, kam přijedou uctít nového slovenského blahoslaveného. Před osmi měsíci schválil papež František dekret o jeho mučednické smrti Božího služebníka Jána Havlíka, rodáka z Dubovce. Bohoslovec z Misijní společnosti svatého Vincence de Paul zemřel v roce 1965 ve věku 37 let na následky mučení v komunistických věznicích.

image:Image 61/source/orig/60334_1633083419.jpg
Foto: Zdruzenie marianskej mladeze

"Odkaz blahořečení lze vnímat v několika rovinách. Jan Havlík, mučedník věrnosti, zemřel pro svou víru a věrnost církvi, kterou nedokázaly zlomit ani krutosti vězení, v němž strávil 11 let svého mladého života. Nikdy se nestal knězem, i když po tom upřímně toužil, přesto byl skutečným misionářem, který zapaloval druhé svou hlubokou vírou, ale také svou dobrotou a lidskostí. Stane se hlasem těch, kteří také trpěli za komunismu," říká P. Tomáš Brezáni CM, provinciál slovenské provincie Misijní společnosti svatého Vincence de Paul, která oslavu připravuje společně s bratislavskou arcidiecézí.

Slovensko zažije slavnost blahořečení po šesti letech. V Košicích byla blahořečena Anna Kolesárová z Vysoké nad Uhom. V Bratislavě byl v roce 2017 blahořečen salesiánský kněz Titus Zeman. Předtím byli v roce 2003 blahořečeni řeholní sestra Zdenka Schelingová a řeckokatolický biskup Vasil Hopko jako mučedníci z období komunismu.

Přípravy na tuto slavnost začaly ihned poté, co papež František schválil dekret o mučednické smrti Jana Havlíka v prosinci 2023. Schválení předcházela diecézní a římská fáze beatifikačního procesu. Program slavnosti je spojen s posledním srpnovým víkendem (30. srpna - 1. září 2024). Hlavní část oslav proběhne v sobotu 31. srpna v 10 hodin, kdy bude slavnostní mše svatá zahájena beatifikačním obřadem. Jedná se o akt, kterým papež umožní, aby byl Božímu služebníkovi od nynějška prokazován veřejný církevní kult. Zároveň bude stanoveno datum jeho liturgické oslavy.

Akt blahořečení provede v prostoru před národní svatyní, bazilikou Panny Marie Sedmibolestné v Šaštíně, legát papeže Františka, kardinál Marcello Semeraro, prefekt vatikánského dikasteria pro kauzy svatých. Přítomen bude také generální představený Misijní společnosti svatého Vincence de Paul P. Tomaž Mavrič CM, Argentinec se slovinskými kořeny. Účastnit se  bude i několik slovenských a zahraničních biskupů. Očekávají se tisíce věřících a stovky kněží a řeholníků. Do bohoslužby se zapojí desítky dobrovolníků, kteří budou zajišťovat parkování, přístup a další služby.

"V těchto dnech zveřejňujeme organizační pokyny pro účastníky blahořečení, připravujeme mapy areálu, parkovišť nebo plánovaných dopravních omezení. Zároveň žádáme o registraci kněží či autobusů a dokončujeme práce na relikviáři a prostoru pro jeho uložení. S produkcí řešíme přípravu pódia, scény, ozvučení, portrétu budoucího blahoslaveného, máme nasmlouvané pokrytí přímého televizního přenosu beatifikační mše ze Šaštína a mnoho dalšího," popisuje práci přípravného týmu jeho hlavní koordinátor Petr Novák.

Podrobnosti o životě mučedníka věrnosti Jana Havlíka, program slavnosti a informace o procesu jeho blahořečení najdete na webových stránkách www.janhavlik.sk.

Zdroj: TK KBS

Život z víry Světci dneška

image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Kniha života Mnišského bratrstva Jeruzalém
Kniha života Mnišského bratrstva Jeruzalém Pierre Marie Delfieux