Věřící z litoměřické diecéze dnes společně poděkovali Bohu za život papeže Františka, 266. nástupce svatého apoštola Petra, římského biskupa.
Věřící z litoměřické diecéze dnes společně poděkovali Bohu za život papeže Františka, 266. nástupce svatého apoštola Petra, římského biskupa.
"Vítám vás na mši svaté za našeho papeže Františka, kterou slavíme v den jeho pohřbu. Vyzýval nás vždy, abychom se za něho modlili. A této jeho prosbě dnes chceme vyhovět," pozdravil na úvod mše svaté v katedrále sv. Štěpána biskup Stanislav Přibyl. Poděkoval všem kněžím a věřícím, kteří vážili kratší i dalekou cestu.
V promluvě vyzdvihl tři papežské akcenty důležité pro litoměřickou diecézi v roce 2025.
Jsou jimi:
Milosrdenství
"Myslím, že právě tady a teď musíme stavět na milosrdenství, které nám pomůže uzdravovat nejrůznější rány minulosti naší vlastní, našich bližních i tohoto kraje a současně být příjemci, nositeli a svědky naděje, protože bez naděje se nedá žít," vyzdvihl.
Periferie
"My jsme tady, na místě, kde žijeme minimálně od začátku druhé světové války v určitém smyslu na periferii. Mnozí tu ztratili domov a když odešli jinam, setkávali se s nezájmem. Zdevastovaná krajina, domy, kostely a další památky jsou projevem toho, že jsme v pohraničí. Můžeme někdy nabýt dojmu, že nemá cenu se o něco snažit, protože stejně budeme stále ti na posledních místech a budeme na okraji zájmu. Myslím však, že jsme tady ušli velký kus cesty. Je tu krásně a lidé si k tomuto kraji postupně nacházejí vztah," připomněl.
Synodalita
"Synodalita znamená kráčet spolu. Je to způsob života církve, který nemá vést jenom k jejímu perfektnímu fungování uvnitř, ale má usnadnit to, aby se církev stala domovem všech pokřtěných a byla otevřená i všem lidem dobré vůle. Církev už není divadlem vybraných herců a velkého množství více či méně nezaujatých diváků. Život církve je život nás všech pokřtěných. Je něčím, co by v dobrém mělo ovlivňovat život společnosti," zdůraznil.