Český kněz a bývalý disident hovořil s Vatican News o potřebě reformy církve, o roli, kterou by v ní mohla sehrát synodalita, a o nebezpečí zneužívání náboženství v politice.
Mons. Tomáš Halík nedávno navštívil Řím, aby zde představil italský překlad své nové knihy "Odpoledne křesťanství: Odvaha ke změně". Český intelektuál, který byl v 70. letech tajně vysvěcen na kněze a nyní patří k nejznámějším evropským teologům, hovořil s Vatican News po panelové diskusi v Institutu Jana Pavla II.
P. Halík na úvod pohovořil o některých tématech své nové knihy. "Používám metaforu, kterou si Carl Gustav Jung, zakladatel analytické psychologie, zvolil jako metaforu pro život jednotlivce, a tuto metaforu používám i pro dějiny církve," řekl. "Ráno je předmoderní doba," vysvětlil, "doba budování institucionálních a doktrinálních struktur církve. Pak přišla polední krize, doba modernity a sekularizace. A nyní si myslím, že jsme na prahu postmoderny, postsekulární doby. To je odpoledne křesťanství, čas zralosti, čas jít do hloubky."
Halík poukázal na souvislost s úryvkem z evangelia, kdy se učedníci snaží nalovit ryby: "Rybáři jsou velmi unavení a říkají Ježíšovi: 'Pracovali jsme celou noc a nic jsme nechytili. Máme prázdné ruce.' Myslím, že podobný pocit mají dnes mnozí křesťané, když vidí, že kostely jsou poloprázdné - a také semináře a kláštery." "Ale," zdůraznil, "Ježíš řekl rybářům: 'Zkuste to znovu. Zajeďte na hlubinu. Myslím, že je to výzva i pro nás, abychom to zkusili znovu, abychom neopakovali své staré chyby, ale šli na hlubinu."
P. Halík předpokládá, že synoda by mohla v tomto procesu pomoci. "Myslím, že cesta synodality je velmi důležitá, protože tato krize zneužívání nebyla jen selháním mnoha jednotlivců. Byla to - a myslím, že papež František si to velmi dobře uvědomuje - krize celého systému církve." Proto "potřebujeme hlubokou reformu. Doufám, že synodalita, 'společná cesta', by takovou reformou mohla být."
Důležitým aspektem tohoto reformního procesu, upozornil P. Halík, je uvědomění si způsobů, jakými může být náboženství zneužito. Někteří populističtí politici, řekl, "jsou uzavřené mentality a používají křesťanství jako zbraň, jako znak kolektivní identity. To je však špatná cesta." Měli bychom se podle něj spíše nechat inspirovat svatým Pavlem, který "měl odvahu" přeměnit křesťanství z "jedné z mnoha židovských sekt" na "univerzální příležitost pro celou tehdejší kulturu". "Myslím, že tento univerzalismus křesťanství je výzvou i pro dnešek," uzavřel.