Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Mladí křesťané ve Svaté zemi stále prožívají dopady útoku ze 7. října

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 10. 2024, 11.18
TiskTisk

Organizace Pomoc církvi v nouzi (ACN) se podrobně zabývala důsledky útoku Hamásu na Izrael ze 7. října 2023 na mládež v regionu, která se od tohoto dne ocitla ve spirále násilí a smrti.

image:Image 63/source/orig/62875_snimek-obrazovky-2024-10-07-v-10-54-07.png
Flickr

„Mladí křesťané ve Svaté zemi se cítí ztraceni a bez naděje na návrat do normálního života,“ uvedla ACN. Jedním z těchto mladých lidí je Raffi Ghattas, který pracuje jako novinář, a pro ACN hovořil o dilematu, kterému mladí čelí, když nemohou opustit svůj domov. 

„V naší kultuře neopouštíme dům rodičů před svatbou, takže svobodní mladí lidé nadále žijí u svých rodičů. Já chci odejít, ale nemůžu, dokud se neožením. Ve svých 27 letech si však nemohu dovolit vlastní dům, takže si nemohu dovolit ani svatbu,“ řekl.

Dima Khoury, úředník jeruzalémského patriarchátu, k tomu dodal, že „protože není naděje, lidé se snaží odejít, mnozí nemají děti a nežení se“ a že „je velmi těžké jim dát naději. Ti, kteří mají děti, mají jen jedno nebo dvě. Také je potřeba celý plat jednoho z manželů na pokrytí nájmu, takže oba musí pracovat.“

Od začátku války je málo pracovních míst, zejména pro mladé lidi, a téměř neexistuje cestovní ruch. „Když se jich zeptáme, všichni mladí křesťané se shodují, že se chtějí vrátit k životu jako před 7. říjnem," uvedla ACN. Před 7. říjnem mělo povolení k práci v Izraeli přibližně 180 000 Palestinců. Všechna byla zrušena a pouze 10 000 jich bylo nedávno obnoveno. Mladý kněz, p. Louis, vyprávěl papežské nadaci o výzvách, kterým čelí při vedení skupiny mládeže na západním břehu Jordánu.

Setkání skupiny se musí konat daleko od židovských osad. „Tam, kde je osada, je kontrolní stanoviště, a tedy zdroj konfliktů mezi osadníky a Palestinci, což zase znamená, že může být uzavřena cesta. To je pro mladé lidi obtížné a nebezpečné,“ vysvětlil.

Členové skupiny, jejímž členem je i Ghattas, považují za zásadní podporovat zakořeněnost a spojení mladých lidí s jejich náboženstvím. „Naší hlavní prioritou ve službě mládeži je naučit mladé lidi rozvíjet pocit sounáležitosti s jejich zemí, ne proto, že jsou Palestinci, ale proto, že Bůh si tuto zemi vybral. To je výsada, ale také kříž, který neseme,“ řekl.

Otec Louis upozornil, že pokud křesťané opustí svou zemi, „svatá místa budou jako chladná a opuštěná muzea. Vyzýváme mladé lidi, aby neemigrovali. Ježíš žil a zemřel právě zde.“

Zdroj: ACN  redakčně upraveno

Focusy

Konflikt ve Svaté zemi Mladí v církvi

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou