13. června 2012 zemřela na rakovinu Chiara Corbella, mladá italská katolička, která dala přednost životu svého počatého dítěte před vlastním. Po pěti letech práce na kanonickém procesu je římská diecéze připravena uzavřít diecézní fázi a všechny shromážděné informace předat Dikasteriu pro blahořečení a svatořečení.
Chiara Corbella se narodila 9. ledna 1984 v Římě a vyrůstala v katolické rodině, která navštěvovala společenství Charismatické obnovy. V létě 2002 odcestovala s přáteli do Chorvatska, zatímco její sestra Elisa se vydala do Medžugorje. Sestry se rozhodly setkat v Bosně a Hercegovině, kde Chiara potkala Enrica Petrilla svého budoucího manžela.
Chiara a Enrico spolu chodili šest let, během nichž se rozcházeli a znovu setkávali. Bylo to pro ni období skutečné zkoušky, které popsala jako těžší než dobu budoucího boje se zákeřnou nemocí.
Chiaře a Enricovi se podařilo posunout svůj vztah dál a 21. září 2008 se rozhodli vzít.
Po návratu ze svatební cesty čekala Chiara jejich první dceru, u které byla diagnostikována anencefalie, což znamená úplnou nebo částečnou absenci mozku. Místo toho, aby podstoupila potrat, rozhodla se počkat a nechat si dítě na tak dlouho, jak jen bude Pán chtít.
Holčička se narodila 10. června 2009 a půl hodiny poté zemřela.
O několik měsíců později Chiara znovu otěhotněla. Malému Davide Giovannimu byla diagnostikována vážná malformace pánve, což znamenalo, že dítě nemělo nohy. Enrico a Chiara se rozhodli odevzdat vše do Boží vůle. Dítě se narodilo 24. června 2010 a o několik hodin později zemřelo.
Neexistují žádné důkazy o genetické souvislosti mezi oběma případy. Týden poté, co se Chiara dozvěděla, že je opět v požehnaném stavu, objevila na svém jazyku malou bulku. Dne 16. března 2011, s jasným vědomím, že se jedná o nádor, podstoupila první operaci. Aby mohla čelit druhé části, musela počkat, až se dítě, jemuž dala jméno Francesco, narodí, aby mu léčbou neublížila.
Pro většinu lékařů," píše Chiara, "byl Francesco teprve sedmiměsíční plod. A ten, koho bylo třeba zachránit, jsem byla já. Neměla jsem však v úmyslu ohrozit Francescův život na základě nejistých statistik, kterými mi chtěli dokázat, že se můj syn musí narodit předčasně, aby mě mohli operovat".
Francesco Petrillo se narodil 30. května 2011 a 3. června, aniž by Chiara po porodu opustila nemocnici, podstoupila druhou operaci jazyka. Poté, zatímco se starala o novorozence, zahájila cykly chemoterapie a radioterapie.
Na jedné z nejikoničtějších Chiařiných fotografií je vidět s páskou přes oko a širokým úsměvem. Byla pořízena v dubnu 2012, pouhých 10 dní poté, co se dozvěděla, že její nemoc je neléčitelná a že setkání s Otcem je blízko.
V květnu, po generální audienci na Svatopetrském náměstí, měla Chiara s manželem možnost pozdravit Benedikta XVI. Manželé přišli za Benediktem XVI. s "úsměvem, klidem a vyprávěli svůj příběh mladé křesťanské rodiny, která se zcela svěřila Prozřetelnosti a vzala vážně evangelium, jak ho viděla žít Jana Pavla II.".
"Papež, viditelně dojatý, je něžně pohladil," uvedl vatikánský deník.
Společně s Enricem a Francescem se přestěhovali do domu v Pian della Carlota nedaleko moře, kde strávili své poslední týdny. Chiara zemřela 13. června 2012 pokojně poté, co se se všemi rozloučila slovy "Miluji vás".
O tři dny později se v kostele Santa Francesca Romana v Ardeatinu, jižní části Říma, konal pohřeb k jejímu věčnému odpočinku. Kardinál Agostino Vallini, tehdejší generální vikář Jeho Svatosti pro římskou diecézi, řekl: "To, co Bůh skrze ni připravil, nemůžeme ztratit.
Po pěti letech, jak to vyžaduje kanonická legislativa, se začalo pracovat na zahájení procesu kanonizace Chiary Corbelly. Dne 2. července 2018 zveřejnil kardinál Angelo de Donatis, generální vikář římské diecéze, edikt, kterým se zahajuje kanonizační proces.
Římská diecéze uzavře diecézní fázi kanonizačního procesu 21. června a všechny shromážděné informace budou předány Dikasteriu pro blahořečení a svatořečení.
Po příslušné analýze by Chiara Corbella mohla být papežem Františkem prohlášena za ctihodnou. Poté by musel být ověřen zázrak pro její prohlášení za blahoslavenou a další pro její kanonizaci.
Zdroj: aciprensa