V pátek 23. února 2024 se v ulicích Jeruzaléma poprvé od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v říjnu loňského roku sešla početná skupina mladých lidí. Asi tisícovka dětí a mládeže z křesťanských škol prošla po Via Dolorosa - Cestě bolesti ve Starém městě, aby se společně modlili za mír.
Iniciativu s názvem "Křížová cesta, cesta míru" zorganizovala Kustodie Svaté země a zapojilo se do ní dvanáct institucí, včetně dvou škol zřízených anglikánskou církví i další skupiny katolíků. Akce se zúčastnili také kustod Svaté země P. Francesco Patton a apoštolský nuncius v Jeruzalémě P. Adolfo Tito Yllana. Křížová cesta začala u kostela Bičování a skončila u kostela svatého Spasitele. Prvních osm zastavení se odehrávalo na tradiční trase Via Dolorosa. Na každé zastávce po přečtení Písma a modlitbě vypustily dvě děti pár holubic, jako viditelné znamení míru a svobody.
"Akci pořádáme se žáky každý rok. V loňském roce měla zvláštní náboj. Studenti si oblékli červené šátky, jako symbol krve, s vyobrazením poničené sochy Krista, která byla jen o několik týdnů dříve znesvěcena v areálu františkánského komplexu Bičování. Rozbitá socha nebyla nikdy opravena a stala se symbolem trpícího Ježíše. Také letos se na tomto místě konalo první zastavení křížové cesty," vysvětlil agentuře CNA P. Ibrahim Faltas, vikář Kustodie Svaté země a ředitel škol Terra Sancta a dodal, že pro tento rok zvolili barvu bílou jako symbol míru. P. Faltas také zdůraznil význam svobody vyznání ve spojení s nedávnými zprávami, podle nichž by izraelská vláda mohla uvažovat o omezení přístupu na Esplanádu mešit/ Chrámovou horu během měsíce ramadánu. "Jeruzalém musí být otevřený všem, taková je jeho podstata. Lidem nelze bránit v tom, aby se chodili modlit, a to v jakékoliv době. Pokud by se během ramadánu lidé nemohli dostat do mešit, byl by to značný problém."
Ve františkánském kostele Nejsvětějšího Spasitele se konalo deváté až čtrnácté zastavení a na závěr křížové cesty kustod Svaté země přednesl krátkou modlitbu o daru Ježíše, který obětoval svůj život za celé lidstvo - i za ty, kteří ho pronásledovali. "Prosme o milost, aby naše srdce byla osvobozena od nenávisti a touhy po pomstě vůči těm, kdo nám ubližují. Vyprošujme si, aby byly zbořeny všechny zdi postavené z nepřátelství a nenávisti. Žádejme Ježíše, který rozpřáhl ruce mezi nebem a zemí, aby nám pomohl při budování mostu míru prostřednictvím našeho přičinění ve Svaté zemi a na celém světě." Po recitaci prosté modlitby připisované svatému Františkovi udělil apoštolský nuncius v Jeruzalémě, P. Adolfo Tito Yllana, závěrečné požehnání relikvií svatého kříže.
Po skončení akce hovořil kustod Svaté země s novináři a uvedl, že cílem této křížové cesty je povzbudit děti, aby zůstaly stálé v naději. "Ve chvílích, kdy se zdá, že se lidé nejsou schopni dohodnout, musíme svými modlitbami naléhavěji klepat na Boží dveře, aby ti, kteří mají najít řešení této války, byli vedeni zpět k rozumu."
Zdroj: CNA