Mezinárodní varhanní festival Olomouc oslaví českými i světovými autory a interprety Rok české hudby

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace23. 8. 2024, 9.05

Mezinárodní varhanní festival přes půlstoletí patří ke kulturnímu životu Olomouce. 56. ročník opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými, nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Pro posluchače je od 2. do 16. září připraveno pět programově různorodých a atraktivních koncertů. Důraz je kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany.

image:Image 61/source/orig/60718_41946_0_230901-varhany-moric-06.jpg

Nástrojem letošního festivalu jsou Englerovy varhany, největší nástroj svého druhu u nás, který svým zvukem již po staletí působí na duše posluchačů při bohoslužbách a koncertech duchovní hudby a stal se tak nedílnou součástí hudební historie města. „I v letošním ročníku jsou zachovány tradiční pilíře varhanního festivalu. To nejlepší z varhanní hudby, dramaturgie složená z široké škály stylových období a autorů, monumentální svatomořické varhany i dlouholetý fenomén festivalu, varhanní improvizace – na to vše se diváci mohou opět těšit. Unikátní je letošní oslava Roku české hudby, kterou jsme v programech festivalu rovněž zohlednili. A bude to přidaná hodnota jistě velmi zajímavá – ne vždy se naskýtá možnost vyslechnout například improvizaci na motivy Smetanovy Mé vlasti,“ popisuje dramaturgii festivalu Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie, která festival každoročně pořádá.

Festival nabídne 5 koncertů v chrámu sv. Mořice vždy v pondělí a ve čtvrtky od 19 hodin. Posluchačům se představí Karel Martínek (CZ), Johann Vexo (FR), Giampaolo Di Rosa (IT), Franz Hauk (DE) a Linda Sítková (CZ).

Karel Martínek je dlouholetým dramaturgem festivalu a patří rovněž k předním varhaníkům současné české scény, jenž při četných vystoupeních doma i v zahraničí uvádí kromě širokého sólového repertoáru pravidelně také varhanní improvizaci. V rámci jeho slavnostního festivalového zahájení 2. září zazní zejména perly varhanní literatury francouzských autorů, jež vyvrcholí uvedením Improvizované symfonie na motivy symfonických básní Má vlast letošního jubilanta Bedřicha Smetany.

Varhaník Johann Vexo naváže koncertem 5. září. Jako sólista vystupoval po celém světě ve významných chrámech v Düsseldorfu, Melbourne, Moskvě, New Yorku, Vídni ad. Ve svém širokém repertoáru zahrnujícím tvorbu všech stylových období se zaměřuje na odkaz německých romantiků a francouzských mistrů, jejichž skladby provede i v Olomouci.

Giampaolo Di Rosa je italský pozoruhodný hudebník s unikátním přístupem k interpretaci a improvizaci. Součástí jeho koncertních programů jsou vždy i aranže zejména Mozartových a Beethovenových sonát. Je titulárním varhaníkem portugalského národního kostela S. Antonio dei Portoghesi v Římě a katedrály v portugalském městě Vila Real. Festivalový koncert 9. září nabídne vedle unikátní interpretace Bachových kompozic a Beethovenovy klavírní sonáty č. 17 také improvizaci na známá témata Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Franz Hauk, vyhledávaný německý varhaník v současné době působí v katedrále v Ingolstadtu, kde před lety založil mezinárodní varhanní festival a profesionální sbor Simon Mayr Chorus. Program jeho olomouckého koncertu 12. září vzdá hold tvorbě německých skladatelů napříč staletími.

V samotném závěru olomouckého festivalu 16. září usedne za Englerovy varhany v kostele svatého Mořice jediná dáma letošního ročníku, špičková česká varhanice Linda Sítková. Zejména jako sólistka koncertuje Linda Sítková v mnoha evropských státech, na domácích pódiích rovněž po boku předních českých hudebníků a instrumentálních těles. Svým olomouckým vystoupením složí poctu české tvorbě, kterou navíc bude konfrontovat s odkazem francouzských mistrů.

Vstupenky v ceně 300 Kč (zlevněná 200 Kč) lze zakoupit na webu Moravské filharmonie Olomouc, v Informačním centru v budově olomoucké radnice na Horním náměstí, anebo hodinu před začátkem přímo na místě koncertu. Bližší informace k festivalu a vstupenkám jsou k dispozici na webu Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.

Zdroj: www.mfo.cz

image:Image Nevratné poškození