Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Mezinárodní skupina předkládá návrh na celosvětový zákaz náhradního mateřství

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 3. 2023, 9.03
TiskTisk

Skupina právníků, lékařů, psychologů a dalších odborníků z pěti kontinentů se sešla 3. března v marocké Casablance, aby vydala prohlášení, ve kterém žádá o zrušení všech zákonů, které povolují nebo tolerují náhradní mateřství.

image:Image 25/source/orig/24880_21851_0_embarazada-omurden-cengiz-unsplash-050822.jpg

Do dnešního dne nebyl na mezinárodní úrovni přijat žádný závazný text, který se této problematiky týká. Ačkoli je tato praxe v současné době povolena v několika zemích (některé státy USA, Kanada, Velká Británie, Ukrajina, Rusko, Nizozemsko, Dánsko, Řecko a Indie), v mnoha státech přetrvává v této otázce právní nejasnost, zejména pokud jde o uznávání dětí narozených z náhradního mateřství v zahraničí. To má také za následek značné rozšíření hranic této praxe.

Aude Mirkovic, docentka práva a jedna z hlavních organizátorek a koordinátorek této iniciativy, uvedla pro  agenturu CNA, že jedním z hlavních problémů, s nimiž se potýkají země, kde náhradní mateřství stále nepodléhá žádné legislativě, je skutečnost, že zahraniční komerční společnosti mají možnost přijít a získávat potenciální klienty. "Tento problém si uvědomujeme zejména ve Francii, protože zažíváme velmi agresivní agitaci především ze strany ukrajinských a amerických společností, které k nám beztrestně přicházejí prodávat své služby a my to necháváme být. Výsledkem je, že ženy jsou využívány, zneužívány k tomu, aby rodily děti pro klienty v různých zemích, a tyto děti jsou dodávány na objednávku v rámci plnění smlouvy," dodala Mirkovic.

"Nemluvě o další újmě, kterou je afiliace, odloučení od ženy, která dítě porodila, což vede ke zranění z opuštění," pokračovala. Hlavním zájmem tohoto kolektivního prohlášení je podle docentky Mirkovic upozornit na tento problém na mezinárodní úrovni a dosáhnout celosvětové reakce. Odtud plyne i geografická rozmanitost odborníků, kteří se na iniciativě podíleli, ale i účast Suzanne Aho, členky Výboru OSN pro práva dítěte, jako pozorovatelky této konference. 

"Chceme vzbudit zájem co největšího počtu [zemí] a mezinárodních organizací a v tomto smyslu je náš přístup politický," řekla Mirkovic a poukázala na to, že signatáři se záměrně rozhodli neuvádět organizace, které zastupují, tedy se jednalo o setkání lidí různého cítění, včetně "prostých" odborníků bez konkrétní politické či ideologické příslušnosti. Ve stejném duchu se autoři deklarace i doprovodné rámcové úmluvy rozhodli, že i oba tyto texty budou stručné.

V návrhu úmluvy je proto jen pět doporučení: zakázat praxi náhradního mateřství na daném území; odepřít jakoukoli právní platnost smlouvám obsahujícím závazek ženy odnosit a porodit dítě; trestat osoby a společnosti, které působí jako prostředník mezi náhradními matkami a objednavateli; stíhat osoby, které uzavírají náhradní mateřství na svém území; stíhat své státní příslušníky, kteří uzavírají náhradní mateřství mimo své území.

"Text je k dispozici pro všechny. Stačí souhlasit s jeho obsahem a následně ho předat zvolenému zástupci. Doufáme, že se ho chopí politické struktury," pokračovala Mirkovic.

Skupina předpokládá, že text bude nejprve předložen orgánům jako je Rada Evropy nebo OSN, a že by mohl vést k multilaterálním dohodám mezi zeměmi. "Řídili jsme se modelem tzv. Učených společností, které dávají své odborné znalosti do služeb dané věci a předkládají konkrétní návrhy. Je snazší přimět vlády, aby se přihlásily k něčemu, co již existuje, než aby musely vymýšlet politický projekt od nuly, což může vyvolat vlnový efekt."

"Pocit, který nás všechny spojuje, je odhodlání přestat jen nečinně přihlížet rozvoji lidské komoditizace, tohoto novodobého otroctví," dodává. "Otroctví by nikdy nebylo zrušeno, kdyby naši předkové byli takoví individualisté, jako je současná generace. Lidskou důstojnost je však třeba hájit vždy a všude a každý v tom má svou roli."

Katechismus katolické církve uvádí, že "techniky, které znamenají rozdělení muže a ženy vniknutím jiné osoby než páru (darování spermatu nebo vajíčka, náhradní děloha), jsou nemorální" (č. 2376). Papež František se proti náhradnímu mateřství vyslovil v červnu 2022 na setkání se členy Federace katolických rodinných sdružení v Evropě. "Důstojnost mužů a žen je ohrožena," řekl. "Nelidskou a stále rozšířenější praxí 'pronájmu dělohy', při níž jsou ženy, téměř vždy chudé, vykořisťovány a s dětmi se zachází jako se zbožím."


Přeložila Monika Klimentová


Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou