Ve dnech 29. dubna až 2. května 2024 se v Sacrofanu a Římě uskuteční mezinárodní setkání přibližně 200 farních kněží, které se bude zabývat tématem "Jak být synodální místní církví v misii". Tato aktivita je součástí příprav na druhé zasedání XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody o synodalitě. Kněze z ČR bude zastupovat P. Prokop Brož a jedním z pěti odborníků, kteří budou doprovázet práce ve skupinách, je Mons. Tomáš Halík.
"Jedná se o setkání plné naslouchání, modlitby a rozlišování.Tato iniciativa také reaguje na podněty účastníků z prvního zasedání XVI. generálního shromáždění biskupské synody, kteří navrhovali více zapojit kněze z farností," vysvětluje význam setkání kněží z celého světa Mons. Luis Marín de San Martín, podsekretář generálního sekretariátu synody a koordinátor setkání.
Cílem těchto dnů bude tedy naslouchání a prohloubení synodální zkušenosti z místních farností a diecézí, dialog a výměna zkušeností a nápadů. Výstupy budou využity jako jeden z podkladů pro finální verzi pracovního dokumentu Instrumentum laboris na druhé zasedání synody v říjnu tohoto roku.
Počet účastníků setkání (přibližně 200) byl stanoven podle podobného kritéria, kterým se řídily biskupské konference k volbě zástupce na synodální shromáždění. Za Českou republiku se setkání kněží zúčastní P. Prokop Brož, člen Národního synodálního týmu. Při výběru účastníků byly biskupské konference a východní katolické církve požádány, aby zohlednily zkušenosti ze synodální církve a z různorodého pastoračního prostředí (venkov, město, specifické sociokulturní kontexty atd.)
Setkání bude rozděleno do dvou hlavních částí: První část se bude konat v Sacrofanu (29. dubna–1. května). Účastníci se budou zabývat obecným tématem: Jak být místní synodální církví v misii. Každý den má také své vlastní téma: tvář synodální církve; všichni učedníci, všichni misionáři; budování vazeb a budování společenství.
Jednotlivé práce ve skupinách bude doprovázet pět odborníků: biskup Mons. Pablo Virgilio David (Filipíny), P. Benedict Ndubueze Ejeh (Nigerie), Mons. Tomáš Halík (Česká republika), P. Gilles Routhier (Kanada), Dr. María Lía Zervino (Argentina). Během těchto dnů bude vyhrazen čas na modlitbu a slavení eucharistie. Druhá část se bude konat ve Vatikánu 2. května. Účastníci se setkají a pohovoří se Svatým otcem a budou slavit společnou eucharistii ve Vatikánské bazilice u Oltáře katedry sv. Petra.