U příležitosti Červené středy 27. listopadu se ve Vlasteneckém sále pražského Karolina uskutečnila mezinárodní konference o pronásledování pro víru. Tématem letošního, již osmého ročníku, byla „Náboženská svoboda v digitálním věku“. Konferenci pořádal Institut pro křesťansko-demokratickou politiku s podporou Wilfried Martens centra pro evropská studia, České biskupské konference, Ekumenické rady církví a Federace židovských obcí v ČR.
Konferenci zahájila Eva Decroix, poslankyně Parlamentu ČR a předsedkyně Podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí, který má v gesci náboženskou svobodu, a zástupci náboženských organizací: za Českou biskupskou konferenci hovořil P. Roman Czudek, za Ekumenickou radu církví v České republice Petr Jan Vinš a za Federaci židovských obcí v České republice Michael Pelíšek.
Program konference byl rozdělen do tří bloků. V prvním se Benjamin Steinitz, zakladatel a výkonný ředitel Federální asociace oddělení pro výzkum a informace o antisemitismu (Bundesverband RIAS), věnoval nárůstu antisemitismu v Evropě v souvislosti s útokem hnutí Hamas na Izrael 7. října 2023.
Druhý panel věnovaný náboženské svobodě ve světě uvedla Marcela Szymanski z organizace Aid to the Church in Need (Církev v nouzi) krátkým videem, které mapuje situaci pronásledovaných křesťanů v mnoha zemích světa. Na ni navázala britská právnička Elizabeth Francis, která působí jako právní poradkyně v týmu Global Religious Freedom pro ADF International. Ta seznámila účastníky konference s konkrétními případy porušování náboženské svobody v Evropě, jmenovitě zmínila kauzy z Velké Británie, kde jsou některé osoby trestně stíhány za tiché modlitby v tzv. buffer zónách. Na ni navázala finská poslankyně a bývalá ministryně vnitra Finské republiky Päivi Räsänen, která předala přítomným své osobní svědectví ohledně trestního stíhání za citát z Bible na síti Twitter, který se týkal jejího náboženského přesvědčení. Momentálně čeká na termín slyšení u Nejvyššího soudu Finska, který byl měl být na jaře příštího roku.
Třetí panel pod názvem „Náboženská svoboda a nové technologie“ zahájil kanadský diplomat spolupracující na projektu Sinopsis Charles Burton, který hovořil především o pronásledování a situaci křesťanů v Číně. Druhým řečníkem byl spoluautor podcastu Kanárci v síti Josef Holý, který se ve své přednášce zabýval fenoménem a stupnicí hate speech na sociálních sítích, umělou inteligencí a nebezpečím manipulace nových technologií nejen v oblasti náboženství. Třetí panel zakončil Simran Stuelpnagel, obhájce lidských práv a viceprezident International Religious Freedom or Belief Alliance.
Konferenci uzavřel krátkým shrnutím Federico Ottavio Reho z Wilfried Manfred Centre a Pavel Svoboda, nastupující velvyslanec ČR při Svatém stolci, který je zakladatelem akce Červená středa v ČR.
Záštitu nad konferencí o pronásledování pro víru převzali: předseda vlády ČR Petr Fiala, ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský, ministr kultury ČR Martin Baxa a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.