Město Přeštice a biskupství plzeňské chtějí otevřít prostor mezi řekou a kostelem Nanebevzetí Panny Marie veřejnosti. Společně teď vyhlašuji architektonickou soutěž, jejíž vítězný návrh by měl být znám do června příštího roku. Architekti mají volnou roku při tvorbě návrhu, kam umístí veřejné funkce a jaké objekty k tomu budou využity.
Město Přeštice na Plzeňsku se, při plánované přestavbě bývalého zemědělského družstva při silnici na Klatovy, spojilo s Biskupstvím plzeňským, které vlastní pozemky farního dvora a zahrady směrem k nivě řeky Úhlavě. Město vlastní polovinu pozemků - pod areálem, smuteční síní a směrem ke hřbitovu.
„Domluvili jsme se s panem biskupem a oni do toho vložili nejen okolní pozemky, ale i objekt fary a nevyužívané farní zahrady; zájmové území se tak rozšířilo. Chceme tam v budoucnu pustit veřejnost a umožnit jí po vycházkové trase průchod za farou a kostelem. Lidé nebudou muset chodit po frekventovaném hlavním tahu,“ řekl starosta.
Plánovaná rekonstrukce je rozdělena do několika etap, které mají být hotové do pěti let. První etapou je smuteční síň, u které mají architekti posoudit, zda je ekonomická její rekonstrukce či novostavba, následovat bude hlavní areál. „Z pocitové mapy města vyplynulo, že matky s kočárky hledají místo, kam by mohly zajít, dát si kávu a posedět v hezkém prostředí,“ uvedl starosta.
Kromě parku vznikne také letní scéna pro komorní koncerty, kavárna s galerií v barokní konírně, komunitní prostory pro spolky i uměleckou školu, infocentrum a parkoviště. Velký potenciál má turistické propojení od Domu historie Přešticka přes chrám, faru až po hřbitov s hojně navštěvovanou hrobkou podnikatele, politika a mecenáše Josefa Hlávky.
„Až budeme z vítězného návrhu vědět, jak budou v území rozmístěny veřejné funkce, tak se sejdeme s panem biskupem a uzavřeme dohodu o spolufinancování. Soutěž teď platí město,“ uvedl starosta. Podle něj vycházejí předběžné náklady jen na přestavbu areálu na 230 milionů korun. Město bude čerpat dotace, protože areál je zaregistrován v národní databázi brownfieldů.
Zemědělský komplex město koupilo asi před deseti lety a aktuálně je prázdný. Starosta je velmi rád, že se do projektu zapojilo i Biskupství a projekt tak získal větší váhu, prestiž a budoucnost. Biskup i starosta chtějí, aby fara sloužila komunitním funkcím a byl přístupnější chrám. „Aby se do něj mohli lidé kdykoli podívat a užít si tu jeho zrekonstruovanou nádheru,“ dodal Chmelík.
Stavební práce, po zpracování studií a projektu, by měly začít v roce 2027.
Zdroj ČTK