Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Maria Leonia Paradisová bude kanonizována

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 1. 2024, 12.01
TiskTisk

Papež František uznal zázrak připisovaný blahoslavené Marii Leonii Paradisové narozené v Kanadě a otevřel tak cestu k její kanonizaci. Zároveň schválil dekrety týkající se mučednické smrti polského kněze Michala Rapacze a hrdinských ctností dalších čtyř osob.

image:Image 50/source/orig/49850_stazeny-soubor-3.jpg

Na přímluvu Marie Leonie Paradisové, blahořečené Janem Pavlem II. 11. září 1984 v Montrealu, došlo k vyléčení novorozeného děvčátka, které v roce 1986 v Saint-Jean-sur-Richelieu v Quebecu prodělalo "prolongovanou perinatální asfyxii se selháním orgánů  a encefalopatií". 

Tato kanadská řeholnice se narodila 12. května 1840 v L'Acadie v Kanadě. Ve třinácti letech vstoupila do Kongregace sester marianitek Svatého kříže, které se věnovaly domácí službě v domech kněží Svatého kříže a výchově mládeže. V roce 1880 založila kongregaci Malých sester Svaté rodiny s posláním poskytovat služby v řeholních komunitách, na vysokých školách a v seminářích. Její kongregace se nakonec rozšířila i mimo Kanadu a působí v Itálii, USA a Hondurasu. Maria Leonia zemřela 3. května 1912 v Sherbrooke v Quebecu ve věku 72 let.

P. Michał Rapacz se narodil 14. září 1904 v polském Tenczynu. Do krakovského semináře vstoupil v roce 1926 a o pět let později byl vysvěcen na kněze. Po druhé světové válce byl v Polsku nastolen komunistický režim a začaly tvrdé represe vůči církvi. V noci 11. května 1946 vnikla na jeho faru v Płokach skupina ozbrojených mužů, unesla ho a poté zavraždila v nedalekém lese.

Papež František vydal také čtyři další dekrety, kterými ocenil hrdinské ctnosti čtyř osobností:

Biskup Zohrabian, narozený v arménské rodině v Turecku v roce 1881, zasvětil svůj život službě obětem arménské genocidy. V Turecku byl vězněn, mučen a odsouzen k smrti, nakonec byl vyhoštěn a žil nejprve v Řecku, pak v Sýrii a nakonec v Římě, kde v roce 1972 zemřel.

Gianfranco Maria Chiti, italský voják, který se stal řeholníkem, byl papežem uznán za to, že za druhé světové války riskoval pomoc Židům a antifašistickým partyzánům.

Španělský kněz P. Sebastián Gili Vives byl zase známý svou obětavou prací pro chudé, zejména pro děti, a také podporou práv žen.

A konečně sestra Maddalena od Dítěte Ježíše, která zemřela ve věku pouhých 27 let, zasvětila svůj krátký život modlitbě za jednotu křesťanů.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Focusy

Světci dneška

Mohlo by vás zajímat

image:Image Majdan a řeckokatolíci na Ukrajině
Majdan a řeckokatolíci na Ukrajině Svjatoslav Ševčuk
Cena: 242 Kč
image:Image Zpověď
Zpověď Dominik Duka
Cena: 336 Kč
image:Image Do akce jde Titus!
Do akce jde Titus! Jozef Luscoň
Cena: 25 Kč
image:Image Dej krev a získáš ducha
Dej krev a získáš ducha Václav Ventura
Cena: 100 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou