Technologie společnosti Italferr ze skupiny FS Group vyvinula nový projekt pro chrám svatého Petra: zpracování tisíců fotografií a záběrů umožní vyhodnotit statickou a dynamickou odezvu komplexu na namáhání pro budoucí údržbové činnosti.
Mapování a analýza baziliky svatého Petra pomocí digitálních technologií mají za cíl učinit ji v budoucnu předmětem stálého sledování: jedná se o projekt, který využívá technologie společnosti Italferr, inženýrské společnosti Pólu infrastruktury skupiny Italských státních drah, která umožnila vytvořit digitální dvojče vatikánské baziliky. Studie prováděná ve spolupráci s Fabbrica di San Pietro podnikla své první kroky v červenci a srpnu 2022, během hodin, kdy bylo pro veřejnost zavřeno, přičemž první průzkumy si vyžádaly shromáždění více než 3,1 terabajtu dat.
První fáze průzkumu si vyžádala 18 hodin natáčení v interiéru i exteriéru pomocí dronu a balonu, 15 tisíc fotografií pro získání 630 gigapixelů, 2 měsíce průzkumu a 2 měsíce na vypracování a vývoj informačního modelu BIM. 2 týdny zabralo zpracování a správa dat na sdílené platformě. To jsou čísla zahájení komplexního projektu, v němž špičkové technologie a digitalizace nacházejí syntézu s uměním, vírou a kulturou, které střeží Vatikánská bazilika.
Data ze senzorů definovaných v monitorovacím projektu budou proudit do digitálního dvojčete baziliky. Tyto studie budou poskytnuty Fabbrice di San Pietro pro budoucí údržbářské činnosti ve službách baziliky. Pomocí specifických výpočetních algoritmů tak bude možné prozkoumat schopnost konstrukce reagovat na statické a dynamické namáhání, získat úplné znalosti o jejím stavu a přistoupit k návrhu trvalého systému monitorování konstrukcí.
Společnost Italferr na podporu projektu spolupracovala s vysoce kvalifikovanými společnostmi, jako je Italdron Air Service Srl, podporovaná společností CAD Connect, pro terénní průzkum a Sacertis Ingegneria s.r.l pro návrh monitorovacího systému. Projekt bude představen veřejnosti, jakmile bude dokončena první fáze zpracování dat.