Humanitární angažovanost papeže za mír na Ukrajině, vyjádřená rovněž diplomatickou misí kardinála Mattea Zuppiho, nachází pozornost a uznání regionálních institucí ve Lvově, kde mimo jiné pokračuje mise nejrozsáhlejšího charitativního italského díla, Konfederace tzv. misericordií, která navštívila kliniku pro předčasně narozené děti a geriatrické centrum ve Lvově pro nemocné a osamělé seniory. V kostelích se lidé modlí za papeže a jeho mírovou iniciativu.
Gubernátor Lvovské oblasti Maksym Kozytskyy poděkoval papeži za jeho humanitární angažovanost. „Bojujeme za to, aby všechny děti dobře vyrůstaly, právě proto, že budoucnost ukrajinského národa prochází skrze děti. Tady ve Lvově“, pokračuje, „jsme v humanitární frontové linii. Mým úkolem je přijímat a uspokojovat potřeby všech, obyvatel Lvova i těch, kteří přišli hledat ochranu“.
V tomto týdnu se nejvyšší správní představený lvovské oblasti setkal s delegací Konfederace italských misericordií vedenou národním prezidentem Domenicem Gianim, jejímž cílem bylo nabídnout prostřednictvím podpisu memoranda o spolupráci zkušenosti a model Misericordie v oblasti pomoci a osobní péče. Delegace se rovněž setkala s nadací Unbroken, která se podílí na vytvoření sociálně-zdravotního projektu péče a rehabilitace invalidů, kteří v důsledku války podstoupili amputaci, a předala této organizaci sanitku.
V kontextu města, které, jak se zdá, již začalo s obnovou, přinejmenším nejdůležitějších veřejných zařízení, nemocnic a škol, panuje dojem, že válka podpořila společenství mezi křesťany. Ve Lvově bylo obnoveno nebo postaveno mnoho nových kaplí, zejména ve veřejných nebo sociálních budovách, s mobilními oltáři, které se čas od času na stejném místě přizpůsobují různým liturgickým potřebám.
Na Ukrajině z 56 milionů obyvatel 8 milionů uprchlo do zahraničí a je zde 9 milionů vnitřních uprchlíků. Z toho 3 miliony žijí ve Lvovské oblasti. Výzvou pro odpovědné pracovníky místních institucí je přizpůsobit služby města všem obyvatelům. Zejména katolické a řeckokatolické komunitní školy pracují na bezpečném zahájení výuky v září tím, že ve školních budovách budují kryty pro studenty. Pracují také na přestavbě dalších budov na byty pro rodiny studentů.
Ve Lvově také roste počet válečných invalidů a město se otevírá, aby těmto mladým lidem zraněným smrtícími minami nabídlo lepší život. Při loňském červnovém maratonu byla zřízena závodní trať pro mladé lidi a děti s protézami. Ve lvovských kostelích lidé s nadějí vzhlížejí k mírovým iniciativám, které podporuje papež František. Při nedělních mších jsou věřící informováni o papežově blízkosti sužované Ukrajině. V mnoha farnostech se lidé modlí za papeže a mír prostřednictvím modlitebních vigilií a eucharistických adorací.
A od začátku války na Ukrajině pokračuje italská Konfederace misericordií, která se v minulých dnech přestěhovala ze Lvova do Kyjeva, ve svém službě lidem, kteří potřebují pomoc. V regionech, které jsou nejblíže bojům, vysvětluje apoštolský nuncius na Ukrajině M. Visvaldas Kulbokas, „mi kněží říkají, že jsou šťastní, že mohou mluvit s lidmi. V těchto krajích zůstávají jen staří lidé a děti. Svou přítomností přinášíme naději, protože osamělost má také svůj dopad. Válka jde proti lidskosti, všechno ničí, zatímco lidská solidarita obnovuje“.
„Nyní je pro nás“, pokračuje místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščucr, „nejnaléhavějším problémem dostat zpět děti odvezené do Ruska. Přesný počet dětí v ruských rukou však neznáme“. Konfederace italského charitativního díla, která na Ukrajině pokračuje v humanitární misi zahájené před rokem, kdy vypukla válka, se po schůzkách s nunciem a vicepremiérkou setkala v hlavním městě s italským velvyslancem, který potvrdil, že Itálie letos vyčlení značnou částku na humanitární pomoc a mezinárodní spolupráci. Při jednotlivých setkáních předseda Giani, někdejší velitel vatikánské stráže, připomněl, jak dílo Misericordie od začátku války stále přijímá sirotky a rodiny a posílá na Ukrajinu tuny potravin i sanitky.