Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Lvovský Arcibiskup: Poslední slovo v konfliktu s Ruskem bude mít Bůh

Autor: Hannah Brockhaus Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 2. 2022, 10.01
TiskTisk

Lvovský arcibiskup Mieczyslaw Mokrzycki v rozhovoru z 21. února pro organizaci Aid to the Church in Need v německém Knigsteinu řekl, že poslední slovo má Bůh, nikoli političtí představitelé, a vyzval všechny, aby se nadále modlili za mír na Ukrajině.

image:Image 9/source/orig/8414_4873_0_acn-20171121-64556.jpg

„Veřejnost a média se zaměřují pouze na lidské faktory této rovnice: politické vůdce, diplomaty, strategie, armády... ale nakonec bude mít vždy poslední slovo Bůh,“ řekl CNA arcibiskup latinského obřadu ze Lvova, největšího města západní Ukrajiny.

„Cokoli [Bůh] dovolí, bude rozhodujícím faktorem,“ pokračoval. „Proto nemůžeme přestat prosit o modlitby znovu a znovu celý svět, jak to stále činí papež František. Buďte si jisti, že naše modlitby mohou změnit průběh tohoto konfliktu.“

Obavy, že Rusko zahajuje plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, zesílily tento týden poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že uzná separatistické ukrajinské regiony Lugansk a Doněck za nezávislé entity. Východní regiony, které jsou řízeny Ruskem podporovanými separatisty, zahrnují území, které v současné době drží ukrajinské ozbrojené síly.

Arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, představitel ukrajinské řeckokatolické církve, v úterý prohlásil, že ruské uznání nezávislosti těchto oblastí ohrozilo lidstvo: „Dnes bylo celé lidstvo vystaveno nebezpečí - že mocní mají právo vnutit se, komu chtějí, bez ohledu na právní stát,“ uvedl ve výzvě z 22. února.

Arcibiskup Mokrzycki v pondělí pro ACN uvedl, že „dokud lidé spolu ještě mluví, existuje záblesk naděje“. „Válka nepřináší žádná řešení, pouze destrukci, utrpení a nedostatek míru,“ dodal šedesátiletý arcibiskup.

Mokrzycki pochází z Polska a lvovskou arcidiecézi vede od roku 2008. Od roku 1996 působil jako druhý osobní sekretář papeže Jana Pavla II., a to až do jeho smrti v roce 2005. Poté působil dva roky jako sekretář papeže Benedikta XVI.

Ukrajina je země se 44 miliony obyvatel sousedící s Běloruskem, Ruskem, Moldavskem, Rumunskem, Maďarskem, Slovenskem a Polskem. Přibližně dvě třetiny obyvatelstva tvoří pravoslavní křesťané.

Po Rusku druhá největší evropská země dle rozlohy je domovem ukrajinské řeckokatolické církve, největší z 23 východních katolických církví, které jsou v plném společenství se Svatým stolcem. Na Ukrajině existují i další katolické komunity, včetně rusínské řeckokatolické církve, arménské katolické církve a latinské církve.

Před třiceti lety, když Ukrajina vyhlásila nezávislost na Sovětském svazu, byly obnoveny struktury latinské církve. Dnes má sedm diecézí, tři velké semináře a tři teologické instituty.

Arcibiskup Mokrzycki uvedl, že katolická církev na celé Ukrajině se připravuje na možnost, že dojde k vlně vysídlení Ukrajinců z jejich domovů, zejména z východní oblasti. „Jsme připraveni přijmout lidi v našich kostelích a poskytnout jim jídlo a vodu,“ řekl. „Pro kněze, řeholníky i laiky jsme uspořádali kurzy první pomoci, aby se v případě nouze mohli postarat o zraněné.“ Někteří Ukrajinci z východu se již přesunuli na západ, řekl, a „my jsme již pronajali několik prázdných domů, které jim poskytnou ubytování“.

Arcibiskup dodal, že modlitby a podpora lidí z celého světa ho hluboce dojaly. „Jsme velmi vděční celé univerzální církvi a zejména papeži Františkovi, který vydal celosvětovou výzvu k modlitbám za Ukrajinu,“ řekl. „Rád bych tuto výzvu zopakoval: Pokračujte v této modlitbě. Pokračujte v modlitbách, dokud nenastane konečný mír.“

Rusko-ukrajinská válka začala v únoru 2014 a soustředila se na východ Ukrajiny. Podle údajů Caritas Internationalis, vatikánské konfederace katolických charitativních organizací, si konflikt vyžádal více než 14 000 obětí a vyhnal z domovů 1,3 milionu lidí. V červenci 2020 se strany dohodly na příměří, ale v posledních týdnech Putin vyslal k ukrajinským hranicím nejméně 150 000 vojáků.

Papež František během středeční týdenní generální audience vyzval věřící i nevěřící k modlitbám a půstu za mír na Ukrajině: „Vyzývám všechny, aby nadcházející 2. březen, Popeleční středu, učinili dnem půstu za mír. Věřící povzbuzuji obzvláště, aby se v tento den intenzivně věnovali modlitbě a půstu. Kéž Královna míru ochrání svět před šílenstvím války,“ řekl papež 23. února.


Focusy

Osobnosti

Mohlo by vás zajímat

image:Image Zbožnost je užitečná ke všemu
Zbožnost je užitečná ke všemu Jan Graubner
Cena: 134 Kč
image:Image Patnáct podobenství
Patnáct podobenství Pere René-Luc
Cena: 179 Kč
image:Image Dietrich von Hildebrand: Duše lva
Dietrich von Hildebrand: Duše lva Alice von Hildebrandová
Cena: 342 Kč
image:Image Příběh Komunity Cenacolo
Příběh Komunity Cenacolo Matka Elvíra
Cena: 224 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou