Lurdský biskup Jean-Marc Micas rozhodl o zakrytí mozaik kontroverzního kněze a umělce Marka Rupnika na dveřích baziliky Panny Marie Růžencové. Zároveň vyjádřil přání, aby byly v budoucnu zcela odstraněny. Tento krok přichází jako reakce na bolest obětí sexuálního zneužívání v církvi.
Biskup Jean-Marc Micas z diecéze Tarbes a Lourdes označil tento krok za „druhou etapu“ na cestě řešení přítomnosti Rupnikových děl ve svatyni. Prvním krokem bylo rozhodnutí z července 2024, kdy nařídil, aby mozaiky nebyly v noci osvětleny během růžencových procesí.
„Znáte můj postoj k přítomnosti těchto mozaik na dveřích baziliky. Společně s mými spolupracovníky jsme dospěli k názoru, že je třeba učinit další symbolický krok, který usnadní vstup do baziliky těm, kdo kvůli tomuto umění dnes nemohou její práh překročit,“ uvedl biskup Micas ve svém prohlášení.
Rupnikovy mozaiky, vytvořené ve spolupráci s jeho uměleckým a teologickým týmem Centro Aletti v Římě, byly na dveře baziliky Panny Marie Růžencové, tzv. dolní lurdské baziliky, instalovány v roce 2008. Zobrazují tajemství růžence světla se svatební hostinou v Káně uprostřed. Nad jedním z obloukových panelů je umístěn Rupnikův charakteristický podpis s červenou tečkou.
Zahalení dveří začalo 31. března, kdy byly překryty boční vstupy. V nejbližších dnech budou zakryty i hlavní dveře. Pokrývky jsou žluté, ozdobené drobnými křížky a nápisem: „S Marií, poutníci naděje 2025“. Biskup uvedl, že průchod těmito dveřmi má být symbolickým okamžikem v rámci Jubilea naděje 2025, kdy svatyně v Lurdech je jedním ze dvou míst diecéze, kde poutníci mohou získat plnomocné odpustky.
V květnu 2023 byla zřízena zvláštní diecézní komise, která má doporučit další postup. Biskup Micas v červenci 2024 prohlásil, že jeho osobním názorem je úplné odstranění mozaik, ale že rozhodnutí je třeba činit s rozvahou a v dialogu s příslušnými institucemi.
„Postupujeme pozvolna, v klidu a s ohledem na oběti, na církev, na Lurdy a jejich poselství,“ uvedl biskup 31. března. Dodal, že další kroky budou konzultovány s komisí, aby nebyly činěny pod tlakem veřejného mínění.
Rozhodnutí biskupa přivítala také Marlene Watkinsová, vedoucí severoamerické iniciativy Our Lady of Lourdes Hospitality North American Volunteers. Na sociálních sítích uvedla, že jde o „promyšlený, empatický a odvážný krok, který mnoha obětem a jejich blízkým umožní bez bolesti vstoupit do svatyně během jubilea“.
Marko Rupnik, dříve jezuita, je obviněn z duchovního, psychického i sexuálního zneužívání řeholních sester. V červnu 2023 byl ze svého řádu vyloučen. V současnosti čelí kanonickému procesu vedenému vatikánským Dikasteriem pro nauku víry. Jeho umělecká tvorba, rozšířená po celém světě, dnes představuje výzvu pro mnohé církevní instituce, které se s přítomností jeho děl potýkají. Rupnikovy mozaiky lze nalézt mimo jiné ve Fátimě, ve Vatikánu, v národní svatyni sv. Jana Pavla II. ve Washingtonu či u hrobu sv. Pia.
V roce 2023 přistoupili k zakrytí Rupnikových mozaik i Kolumbovi rytíři, a to ve dvou kaplích v USA – ve svatyni sv. Jana Pavla II. ve Washingtonu a v sídle řádu v Connecticutu. Jednalo se tehdy o dosud nejviditelnější postoj významné katolické instituce vůči dílu někdejšího jezuity.
Zdroj: CNA